24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

MOBY CORSE / prom z zasługami

00 DSC 0352 nb

Livorno, 26 września 2015. Do portu wchodzi pasażersko-towarowy prom „MOBY CORSE”, wracający z ostatniej w tym sezonie podróży, prowadzącej z Bastii (Korsyka) do Livorno (Włochy).

Cóż jest w tym obrazku takiego, by – nie licząc namalowanych na burtach i kominie postaci z kreskówek „Looney Tunes” – pokazywać go akurat tu, w Naszym Bałtyku? Cóż on w ogóle może mieć wspólnego z Polską, z Bałtykiem? –zapytacie.

Cierpliwości, już Wam mówię!

To właśnie dzięki „MOBY CORSE”, dzięki temu statkowi w Gdańsku powstał Terminal Promowy! Tak, tak, nie byłoby go pewnie wcale, gdyby w 2002 roku duński przewoźnik DFDS nie zdecydował się na uruchomienie linii promowej z Polski do Danii. Przedstawiciele DFDS Tor Line, części DFDS zajmującej się przewozami morskimi ładunków, przez kilka lat szukali najodpowiedniejszej lokalizacji do obsługi ruchu pasażersko-towarowego. Ich wybór padł w końcu na Gdańsk. 13 marca 2002 w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA podpisano umowę, w myśl której uruchomione zostać miało stałe promowe połączenie Gdańsk-Kopenhaga, Kopenhaga-Gdańsk. Porozumienie zawarto na okres 10 lat.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA przystąpił niezwlocznie do budowy bazy promowej na Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Na potrzeby dworca pasażerskiego zaadaptowano istniejący budynek administracyjny. W pierwszej fazie prac parter budynku przystosowano prowizorycznie do obsługi celno-paszportowej pasażerów, uruchomiono też stanowisko odpraw samochodów osobowych i ciężarowych. Do końca października 2002 powstała również górna kondygnacja dworca pasażerskiego, do której przeniesiono obsługę celno-paszportową, na parterze zaś zainstalowano kasy biletowe, biura informacji turystycznej, rezerwacji biletów, informacji hotelowej, taxi, bankomaty itd. Wybudowano też nowoczesną galerię, łączącą dworzec pasażerski bezpośrednio z wejściem na prom.

Rozpoczęcie regularnej obsługi linii Gdańsk - Kopenhaga zaplanowano na październik 2002.

Rozkład rejsów przewidywał zawinięcia do Gdańska co dwa dni, trasę wzbogacono dodatkowo o godzinny postój w Trelleborgu. Linię obsługiwać miał całkiem jeszcze nowoczesny, zbudowany w 1978 roku prom m/f „DANA ANGLIA”, pływający wówczas na trasie Esbjerg (Dania) - Harwich (Anglia). Pod nową, lepiej pasującą do obsługiwanej linii nazwą „DUKE OF SCANDINAVIA” zawinął on po raz pierwszy do Gdańska w dniu 3 października 2002. Na pokład zabrać mógł 1240 pasażerów, 416 samochodów osobowych i 45 naczep. DFDS oferowało nie tylko zróżnicowane cenowo warunki podróży, ale także wiele atrakcji na promie i interesujący turystycznie program pobytu w Kopenhadze.

Niestety, prognozy przewozowe okazały się zbyt optymistyczne, linia działała zaledwie rok. Ostatnie odejście promu z Gdańska miało miejsce 22 listopada 2003, po czym połączenie zostało zawieszone i ostatecznie zlikwidowane 6 lutego 2004 roku.

Dziś z Terminalu Promowego Westerplatte korzysta (od maja tego roku) należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej prom pasażersko-samochodowy m/f „WAWEL”, wychodzący stąd do leżącego nieopodal Sztokholmu szwedzkiego portu Nynäshamn.

„DUKE OF SCANDINAVIA” zaś - po tym krótkim, ale jakże ważnym dla Gdańska epizodzie - już w 2003 roku wrócił z powrotem na Morze Północne na linię Newcastle – Ijmuiden. Obsługiwał ją do 2006 roku, po czym przeszedł w czarter do armatora Brittany Ferries, który w rok później, w grudniu 2007 statek zakupił i eksploatował pod nazwą „PONT L'ABBÉ”, początkowo na trasie Portsmouth-Cherbourg, później również z Plymouth do St Malo i do Roscoff. Ostatni rejs odbył się w listopadzie 2008 roku. Przez prawie rok prom stał potem „na sznurku” w Saint-Nazaire, aż w październiku 2009 przeszedł w ręce Moby Lines, w których pozostaje do dziś. Pod obecną nazwą „MOBY CORSE” wyszedł w swój pierwszy rejs 1 kwietnia 2010, inaugurując połączenie Toulon - Bastia. Ostatnio (w sezonie letnim 2015) „MOBY CORSE” kursował na trasie Genua – Bastia.

Portem macierzystym promu (czwartym w historii statku, po Esbjergu i Kopenhadze w Danii oraz francuskim Morlaix) jest obecnie Livorno.

I tutaj właśnie zamknęła się, a właściwie rozpoczęła nasza opowieść o „MOBY CORSE”.

Na koniec kilka informacji o nim samym, dla niektórych być może nudnych i zbędnych. Ci niech najlepiej skończą w tym miejscu czytanie i przejdą od razu do obrazków, reszta zaś może - na własną odpowiedzialność - zaśmiecić sobie mózg kolejną porcją opisów kolejnego statku. Lecz, podkreślam to raz jeszcze, na własną odpowiedzialność! Jakiekolwiek późniejsze reklamacje przyjmowane nie będą.

Prom zbudowała duńska stocznia Aalborg Værft A/S (numer stoczniowy 210) na zamówienie DFDS. Stępkę pod statek położono 21 maja 1976, wodowanie odbyło się 21 czerwca 1977, a 28 kwietnia 2008 prom przekazano armatorowi. 4 maja nadano mu imię „DANA ANGLIA” i 13 maja 1978 rozpoczęto jego eksploatację.

Dwukrotnie, w 1993 i w 2000 statek modernizowano. (Dane po modernizacji podaję w klamrach).

Podstawowe parametry techniczne:

- długość 152,91 m, szerokość 24,19 m (26,26 m), zanurzenie 7,51 m (6,10 m);

- pojemność brutto 14.399 (18.321) GT, nośność 3.440 t DWT

- napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne Lindholmen-Pielstick 18 PC2-5 o łącznej mocy 15.445 kW

- osiągana prędkość to 21 węzłów (podróżna 19,5 węzła)

- na promie jest 1249 (1200) miejsc pasażerskich, rozlokowanych na 2, 3, 6 i 8 pokładzie w kabinach de-luxe, standardowych dwu-lub czteroosobowych z łazienką i prysznicem oraz w kabinach z rozkładanymi miejscami do spania (kuszetkami). W 2006 roku zainstalowano też na pokładzie 7 w miejsce saloniku dla kierowców pewną ilość foteli lotniczych.

- na pokładzie 7 znajdują się pomieszczenia rekreacyjne i gastronomiczne, jak Show Lounge, La Brasserie (Brasserie/a la Carte Restaurant), restauracja samoobsługowa, Le Café, Admiral Pub, Colombus Bar, sklepik oferujący lokalne produkty z Korsyki, Children's Playroom oraz Sky bar z napojami chłodzącymi i lodami. Na pokładzie są też pomieszczenia i klatki dla przewożonych zwierząt.

- w przedziale towarowym jest miejsce na 470 (450) samochodów, długość ścieżki parkingowej wynosi 810 m.

- załoga liczy 120 osób

- statek ma numer IMO 7615414.

Gdyby ktoś zapomniał imion bohaterów „zwariowanych melodii” (Looney Tunes), przypominam – to królik Bugs, kaczor Daff, kot Sylwester, ptaszek Tweety, myśliwy Elmer, Diabeł Tasmański Taz, Kojot i Struś Pędziwiatr, pirat Yosemite Sam i te de.

Są oni na burtach wszystkich promów Moby Lines.

© Antoni Dubowicz 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: