20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Feedery w Gdyni: „Grete Sibum”

00-DSC 3867-nb

Feedery to statki dowozowe. Dowożą one kontenery z portów mniejszych, jak Gdynia do portów wielkich, jak Hamburg, Rotterdam, Bremerhaven, Singapore, Shanghai, Hong Kong czy Los Angeles, czyli tych, do których zawijają największe kontenerowce obsługujące połączenia miedzykontynentalne.

Rzęsisty deszcz, tak najdelikatniej można by określić ulewę, która przewaliła się nad moją głową, gdy fotografowałem stojące przy Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni statki.

Jeden z nich to „Grete Sibum”, średniej wielkości kontenerowiec o klasie lodowej E3.

Mnie akurat wystarczyłaby jakaś klasa przeciwdeszczowa, ale niestety nie pomyślałem o tym, wyruszając do portu. Więc potężnie zmokłem.

Tego samego dnia po południu „Grete Sibum” prezentowała się już zupełnie inaczej. Pogoda się poprawiła, a wraz z nią i mój nastrój. Z nabrzeża pilotowego oglądałem więc w doskonałym humorze jej wyjście w kolejny rejs.
Gerd Sibum GmbH & Co. KG to niewielka rodzinna firma, budująca już w 19 wieku statki w rodzimym Haren nad rzeką Ems. W 1953 roku, idąc z duchem czasu, zrezygnowano z prowadzenia stoczni i założono przedsiębiorstwo armatorskie.

Dziś posiada ono 12 statków, których średnia wieku nie przekracza 5 lat.

Wszystkie Sibumy noszą rodzinne imiona, a są to, oprócz Grety: Anna-Maria, Gerd, Maria, Rita, Katharina, Helena, Bernhard, Alexander, Heinrich, Anne i Stefan Sibum.

Są one przystosowane do konkretnych potrzeb żeglugi feederowej. I tak „Grete Sibum”, zbudowana w 2008 roku w stoczni SSW Schichau Seebeck w Bremerhaven posiada klasę lodową E3, z którą może się bezpiecznie poruszać po oblodzonych wodach fińskich i szwedzkich oraz ładowność 1036 TEU, lub alternatywnie 511 FEU+ 14 TEU.

TEU i FEU? Z czym to się je?
TEU to jednostka miary odpowiadająca standardowemu kontenerowi 20-stopowemu (Twenty-foot Equivalent Unit). FEU z kolei (Forty-foot Equivalent Unit) to miara kontenera 40-stopowego. Logíczną rzeczy koleją 1 FEU to 2 TEU.
Wymiary kontenerów są znormalizowane, szerokość wynosi zawsze 8 stóp (czyli 2,438 m), a wysokość z reguły 8 stóp i 6 cali (czyli 2,591 m)*.
Długość kontenera czterdziestostopowego to, rzecz jasna, 40 stóp, czyli 12,192 m.
Dlugość zaś kontenera dwudziestostopowego to... nie, nie, wcale nie 20, tylko 19 stóp i 10 i pół cala, co odpowiada 6,058 metrom. Dlaczego? Ano, ponieważ dwa kontenery 20-stopowe razem wzięte muszą mieć długość jednego czterdziestostopowego, a do rachunku wliczony jest 3 calowy odstęp między nimi.

* to wysokość standardowa, ale rozpowszechnione są również kontenery o wysokości 8 stóp lub 9 stóp i 6 cali. Przy wyliczaniu TEU czy FEU różnice w wysokości nię są jednak uwzględniane.

© Antoni Dubowicz 2012

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: