24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

ORP „Czajka” wraca z morza

00-DSC 6304-nb

Dno Bałtyku nadal usiane jest niewypałami i niewybuchami pozostałymi po obu wojnach światowych. Stanowi to realne zagrożenie dla żeglugi, rybołówstwa oraz środowiska naturalnego. Dlatego konieczne jest wykrywanie i niszczenie tych niebezpiecznych „pamiątek”. Zajmują się tym trałowce.

ORP „Czajka” (numer burtowy 624) wraz z bliźniaczymi ORP „Flaming” (621) i ORP „Mewa” (623) tworzy 13. Dywizjon Trałowców, należący do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Dywizjon ten wchodzi w skład elitarnych „Sił Odpowiedzi” NATO.

W latach 60-tych zbudowano w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni serię dwunastu trałowców bazowych projektu 206F, z których do dziś w czynnej służbie pozostały właśnie te trzy, w 1999 roku gruntownie zmodernizowane i przebudowane na NISZCZYCIELE MIN (projekt 206FM).

Jednostki otrzymały wtedy nową nadbudówkę i maszt. W związku z wyposażeniem okrętu w stację hydrolokacyjną dokonano zmian w układzie funkcjonalno-przestrzennym wewnątrz kadłuba. Ponadto wymieniono silniki główne, powiększono zbiorniki wody pitnej, przebudowano zbiorniki ścieków i wstawiono komorę dekompresyjną dla grupy nurków-minerów. Zmodernizowano też wszystkie trzy trały (kontaktowy, akustyczny i elektromagnetyczny).

Ponadto zamontowano teleskopowy żuraw pokładowy, służący do obsługi łodzi motorowej, trałów, stacji hydroakustycznej oraz specjalnego, bezzałogowego, zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego do wykonywania niebezpiecznych prac.

Ostatnio przydał się on w maju tego roku w bojowej operacji przeciwminowej "Open Spirit 2012”, podczas której „Czajka”, prowadząc działania na północ od estońskiej wyspy Hiuma, wykryła i zdetonowała kilka podwodnych min.

W międzynarodowych akcjach „Open Spirit” polskie okręty biorą udział od 1998 roku. Jako łowcy min mamy dobrą reputację. Dowodem zaufania w nasze umiejętności jest fakt, iż okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pełnił nawet (od stycznia 2010 do czerwca 2011) funkcję okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Dzisiejsze zdjęcia pokazują „Czajkę” w trakcie wejścia do portu w Gdyni 28 grudnia 2011.


© Antoni Dubowicz 2011

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: