29marzec2024     ISSN 2392-1684

„Finnkraft” i „Pulpca” – dwa Ro-Rowce przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych

00 DSC 0420 nb

W pierwszych dniach kwietnia 2016 oba stanowiska do obsługi statków Ro-Ro przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych były zajęte. Rzadko widzę taki stan rzeczy, statki nie stoją tam długo, załadunek i wyładunek odbywa się bowiem błyskawicznie i nierzadko już dwie, trzy godziny po wejściu statek już Gdynię opuszcza. Z reguły więc widuję tylko jedno stanowisko zajęte. Tym razem jednak, jak już powiedziałem, zajęte były oba.

W głębi Basenu V, przy narożniku z Nabrzeżem Czechosłowackim (pardon, od 2007 Nabrzeżem Czeskim. Słowacja dostała wówczas w prezencie Nabrzeże Jugosłowiańskie, Jugosławia poszła w niepamięć), stał „Finnkraft” armatora Finnlines (jak nietrudo się domyśleć – z Finlandii), przy drugim zaś stanowisku kończyła właśnie załadunek „Pulpca”, również fińskiego armatora Transfennica. Oba statki (lub ich siostrzane jednostki) są w Gdyni stałymi gośćmi, chodząc z regularnością i precyzją szwajcarskich zegarków.

Armator Finnlines utrzymuje stałą linię Hanko – Gdynia z trzema rejsami tygodniowo. Jednym ze statków obsługujących tę trasę jest właśnie ms „Finnkraft”, zbudowany w 2000 roku w Chinach ponad 160-metrowy prom towarowy Ro-Ro o pojemności GT 11.671 i długości ścieżki parkingowej (lane lenght) 1.853 m. Bliźniaczy prom „Finnhawk” zobaczyć możecie tutaj: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1491-na-pokladzie-pilota-5-czesc-1.html , ale znajdziecie też Morskie Kadry Antka ze stojącym przy nabrzeżu znacznie większym od nich ro-rowcem „Finnmill“ (zbud. 2002,GT 25.732, lane lenght 3.259 m) http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/969-portowe-spotkania-finnmill.html. Podkreślić warto, że wszystkie statki Finnlines pływają pod rodzimą flagą Finlandii i zarejestrowane są w Helsinkach.

Rejs jednym z tych promów z Gdyni do Hanko trwa 21 godzin, z Hanko do Gdyni 19 godzin. Wejścia do Gdyni mają miejsce w każdy wtorek o 14:00, czwartek o 20:00 oraz w niedzielę o 8:00. Wyładunek i załadunek trwają po 5 – 8 godzin, do Hanko statki wychodzą we wtorki o 19:00, w piątki o 4:00 rano i w niedziele o 15:00.

We flocie należącej do holenderskiej Grupy Spliethoff fińskiej Transfenniki pływa 12 expressowych Ro-Rowców obsługujących linie pomiędzy Finlandią i Kontynentem Europejskim. Port w Gdyni obsługują zmiennie statki klasy Spliethoff, „nasze” Con-Ro B201-II, budowane w Szczecinie w latach 2006 - 2009. Są to mv „Timca”, mv „Kraftca”, mv „Genca”, mv „Trica”, mv „Pulpca” i mv „Plyca” (dla porównania z promami Finnlines: lane lenght 2.900 m). Te statki z kolei noszą holenderską flagę, a ich portem macierzystym jest Amsterdam, miejsce głównej siedziby Grupy Spliethof. W każdą niedzielę o 9:00 jeden z nich przypływa do Gdyni z Antwerpii, by już o 11:00 wyruszyć z powrotem – z dalszymi połączeniami do estońskiego portu Padliski, do Hanko, Kotki i Raumy w Finlandii oraz do St. Petersburga w Rosji.

Pokazywałem już kiedyś i opisałem dość szczegółowo w Naszym Bałtyku widzianą w Gdyni „Gencę” (http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1131-m-v-genca-statek-ze-znakiem-jakosci.html) oraz „Tricę” (http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2600-pilot-w-obiadowej-porze.html), dziś dochodzi do tego „Pulpca”. Niewykluczone, że niebawem trafię i na pozostałe trzy. Daruję sobie wyszczególnianie danych technicznych (znajdziecie je w jednym z wymienionych artykułów) – zamiast tego powiem Wam raczej, ze najwyraźniej miałem tego dnia szczęście (lub raczej pecha) trafić na jakąś usterkę w działaniu tego doskonale wyregulowanego „szwajcarskiego zegarka”. Stałem bowiem tuż przy „Pulpcy” o 11:00, kiedy miała wychodzić z Gdyni, ale jakoś wcale jej nie było śpiesznie! Czekałem na nabrzeżu bez rezultatu jeszcze przez 20 minut - a kiedy, baaardzo zawiedziony, opuszczałem w końcu port krótko po dwunastej – „Pulpca” wciąż tam jeszcze stała!

Wracając do samego nabrzeża, należy ono obecnie do OT Port Gdynia Sp. z o.o., do czerwca 2015 znanego jako Bałtycki Terminal Drobnicowy Gdynia Sp. z o.o. Firma obsługuje regularne zawinięcia do Gdyni armatorów Finnlines (Finlandia), Transfennica (Finlandia), Grieg Star (USA), Euroafrica (Afryka Zachodnia), jak również serwisy czarterowe na Morzu Bałtyckim i serwisy czarterowe do Ameryki Centralnej, Północnej i Południowej. Terminal świadczy usługi portowe 24 h na dobę / 7 dni w tygodniu.Poza główną obsługą przeładunkowo-składową OT Port Gdynia wykonuje również usługi formowania i rozformowania kontenerów, formowania i rozformowania palet, mocowania ładunku, sortowania, segregacji i inne.

W ciągu ostatnich kilku lat infrastruktura portowa terminalu ro-ro została gruntownie zmodernizowana. Inwestycja o wartości ponad 100 milionów złotych (w tym ok. 45 milionów unijnych dotacji) została zakończona w 2015 roku.

Z dnia na dzień port gdyński staje się coraz nowocześniejszy!

© Antoni Dubowicz 2016

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: