29marzec2024     ISSN 2392-1684

Melexem do wydm. Część 3: Wydma Łącka - powrót

00 DSC 2194-nb

Ostatni Melex wyrzucił mnie przy wydmach prawie się nie zatrzymując, po czym natychmiast, nie zwlekając ani sekundy ruszył pełnym gazem z powrotem – oczywiście beze mnie.

Cóż, trudno wymagać, aby kierowca czekał na mnie godzinę lub dłużej i marzł. Przecież to kwiecień, ja byłem jedynym jego pasażerem, na stacji Melexa w Rąbce stygła jego niedopita herbata, kasy już zamknięto, a dzień zbliżał się zdecydowanie ku końcowi. I tak się dziwię, że pojechał tylko i wyłącznie dla mnie.

Liczyłem sie więc z tym, że wrócę na piechotę. Ostatecznie to tylko 8,5 km, w sumie całkiem przyjemny spacer, jeśli pogoda dopisze. Akurat nie było źle, wprawdzie zimno, ale przecież słonecznie. Miałem nadzieję, że do Łeby dotrę tuż po zachodzie słońca.Tymczasem jednak, po przemierzeniu Wydmy Łąckiej znalazłem się na puściutkiej plaży i trochę mnie korciło, aby do Łeby powrócić brzegiem. Dać się ogłuszyć łoskotom fal i gwiżdżącemu w uszach wiatrowi, nawdychać nieprzyzwoicie dużo jodu i pozostawić samotne ślady na mokrym piasku.

Ale jednak nie, plażę mogę przecież mieć wszędzie, ruchome wydmy tylko tutaj! Wracam więc w stronę Jeziora Łebsko, do drogi przez las - tej, którą przywiózł mnie Melex. Niby ta sama trasa, ale jednak zupełnie inna. W tę stronę szedłem bowiem dołem, pod stokiem wydmy, teraz postanowiłem pójśc jej grzbietem.

Już po kilku krokach potwierdziła się słuszność tej decyzji. Widoki są wręcz nieziemskie! Plażą wrócę następnym razem, teraz daję się oczarować ruchomym piaskom, dokształcając się przy okazji.

Słowiński Park Narodowy zadbał o naprawdę porządną informację, dowiaduję się więc, że obserwowane przeze mnie zjawisko to „kurzenie piasku”. Słucham też ... „śpiewu” wydmy, czyli dźwięku wydawanego przez pędzący wraz z wiatrem piasek. Łącka jest częścią ponad 500 ha kompleksu wydm ruchomych. Uroczysko to, nazywane od koloru tworzącego go piasku białymi górami, jest unikatowe na skalę europejską.

Wydmy to nie tylko piasek, ale także rośliny i zwierzęta żyjące na nich. Ze względu na suche, jałowe i ruchome podłoże życie w tych warunkach wcale nie jest łatwe. Tak trudne warunki wytrzymuje niewiele gatunków roślin. Pionierem wśród nich jest piaskownica zwyczajna - trawa, która swoimi długimi korzeniami stabilizuje wydmę i stwarza lepsze warunki dla innych, nielicznych roślin. Niewielka różnorodność roślin wpływa na małą różnorodność świata zwierząt. Na wydmach białych nie zakładają gniazd żadne ptaki. Te, które tu można spotkać, zalatują jedynie z sąsiednich lasów, plaży i zagłębień międzywydmowych. Przy odrobinie szczęścia można spotkać jelenie, sarny czy dziki, dla których wydmy są etapem w wędrówce, a nie miejscem stałego przebywania...

Dla mnie wydmy są również etapem w wędrówce i wcale nie tęsknię za spotkaniem z dzikiem. Ale nie powiem, chętnie poobserwowałbym lot bielika, „...ptaka ściśle związanego ze środowiskiem wodnym. Jezioro Łebsko jest miejscem, gdzie zdobywa pokarm, a w pobliskich lasach na mierzei zbudował gniazdo...”

Do gniazda dotrzeć nie sposób, raz że nie mam pojęcia, gdzie mogłoby się znajdować, a dwa, że nie będę schodzić z wytyczonej trasy. Znajduję się przecież w chronionym obszarze i zakaz jest zakaz, nawet, jeśli jestem tam zupełnie sam. W nagrodę otwiera się przede mną księżycowe, surowe piękno zasypywanego przez ruchome piaski martwego lasu na stoku spadającym do Jeziora Łebsko.

Choćby dla tego widoku warto było wracać wydmą!

Chciałbym zatrzymać się na niej na dłużej, ale spojrzenie na zegarek mówi mi, że najwyższa pora wracać. Szkoda, że nie wybrałem się godzinę wcześniej. Ale cóż, trudno, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Obiecuję sobie święcie, że wrócę tu na wiosnę. Wezmę ze sobą plecak z wałówką , coś do picia, porządną lornetkę i duuuużo czasu! Może trafi mi się w nagrodę widok bielika w drodze do gniazda?

Tymczasem schodzę z wydmy (cienie są już długie) w stronę lasu, który poprowadzi mnie z powrotem do Łeby.

c.d.n.

© Antoni Dubowicz 2013

http://naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/863-melexem-do-wydm-czesc-1-lebsko.html

http://naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/874-melexem-do-wydm-czesc-2-wydma-lacka.html

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+1 #1 Anonimowy 2013-11-23 20:15
PIĘKNIE !!!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: