20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

139 / Na rybackiej wyspie / W pogoni za srebrną ławicą

00 nb

Przemiany ustrojowe 1956 roku właśnie się dokonywały, gdy czytelnicy mieli w ręku październikowy numer „MORZA”. Nie mogli więc jeszcze nic przeczytać ani o VII Plenum PZPR, ani o zmianie wodza i „odwilży Gomułkowskiej”, ani o marszu armii radzieckiej na Warszawę i odpowiedzi zbuntowanych wojsk polskich, ani o odsunięciu od władzy marszałka Polski i ZSRR Konstantego Rokossowskiego, ani o nieoczekiwanej wizycie Chruszczowa w Warszawie i groźbie aneksji, ani, ani, ani… O tym wszystkim dowiadywali się na bieżąco z Głosu Ameryki i z powietrza, które jest, jak wiadomo, najlepszym przekaźnikiem wiadomości.

Październikowe MORZE było jednak wyjątkowo wolne od nachalnej propagandy, którą ociekało w poprzednich miesiącach i latach. Po zmianach w ZSRR, będących następstwem śmierci Stalina (marzec 1953), po ujawnieniu tajnego referatu Chruszczowa na temat stalinowskich zbrodni, wygłoszonego w lutym 1956 na XX Zjeździe KPZR, po tajemniczej śmierci Bolesława Bieruta w Moskwie (marzec 1956), po wydarzeniach poznańskich (czerwiec 1956), po rozłamie w rządzącej partii PZPR i dojściu do władzy nowej ekipy pod przywództwem Władysława Gomułki było jasne, że nadejdą zmiany.

MORZE pisało wiele o rybakach i rybołówstwie, o nowo budowanych statkach, o wykorzystaniu energii atomowej do napędu statków, o sprawie Kanału Sueskiego (siłą rzeczy temat polityczny), przedstawiało też doskonałe plany modelarskie kutra torpedowego (autorstwa wielkiego Stanisława Woźniaka).

Z całego tego wachlarza wybrałem dwa teksty o rybakach.

„Na rybackiej wyspie” to artykuł Mariana Rucińskiego o spółdzielni rybackiej „Wyzwolenie” i początku rybaczenia w Świbnie. Warto poznać ten kawałek naszej historii.

Drugim tekstem jest bogato ilustrowana relacja Kazimierza Komorowskiego o rejsie trawlera szkolnego „Jan Turlejski”, na którym autor wypłynął na łowiska Morza Północnego. Artykuł ten zatytułowany jest, jakże wymownie – „ W pogoni za srebrną ławicą”. Prawdziwa, autentyczna, szczera relacja z pokładu. Dobrze się czyta, jeszcze lepiej ogląda!

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

04 nb

05 nb

06 nb

Opracowanie: Antoni Dubowicz, październik 2016

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież