25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Port Gdynia

 gdynia port portnb

Port Gdynia – to port morski nad Zatoką Gdańską, w woj. pomorskim w Gdyni, położony na Pobrzeżu Kaszubskim. Jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie).

Port jest nowoczesnym portem uniwersalnym, specjalizującym się w obsłudze ładunków drobnicowych, w tym głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, w oparciu o rozwiniętą sieć połączeń multimodalnych z zapleczem, regularne linie żeglugowe bliskiego zasięgu oraz połączenia promowe (terminal promowy). Gdyński port jest ważnym ogniwem VI Korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.
Port Gdynia charakteryzuje się bardzo korzystnymi warunkami nawigacyjnymi. Reda osłonięta przez Półwysep Helski, który stanowi przez cały rok naturalną osłonę dla zakotwiczonych statków, zewnętrzny falochron o 2,5 km długości oraz wejście do portu o szerokości 150 m i głębokości 14 m sprawiają, iż port jest łatwo dostępny od strony morza. Port Gdynia jest portem niezamarzającym, portem w którym nie występują pływy. Poziom wody może wzrosnąć o 60 cm podczas silnych wiatrów zachodnich lub opaść o około 60 cm podczas silnych wiatrów wschodnich.
Długość nabrzeży w Porcie Gdynia wynosi 17.700 metrów, z których ponad 11.000 przeznaczonych jest do operacji przeładunkowych. Całkowita powierzchnia portu wynosi 755,4 hektara, w tym 508 ha powierzchni.

Pilotaż jest obowiązkowy dla statków przekraczających 60 metrów długości.
Holowanie obowiązkowe dla statków przekraczających 90 m długości oraz dla statków z ładunkami niebezpiecznymi przekraczających 70 m długości.
Statki powyżej 40 m długości zobowiązane są korzystać z pomocy cumowników portowych.
Częstotliwości radiowe: Statki zgłaszają ETA Kapitanatowi Portu oraz Stacji Pilotów na kanale 12 VHF.
Kontrola weterynaryjna: Graniczny Punkt Kontroli Weterynaryjnej zlokalizowany jest na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego.
Godziny pracy: Port Gdynia pracuje 24 godziny na dobę w systemie 3 zmianowym.
Obsługa ładunków: Obsługa ładunków skonteneryzowanych w Porcie Gdynia jest domeną dwóch nowoczesnych terminali kontenerowych zlokalizowanych w Porcie Zachodnim :
BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego Sp. z o.o. oraz Gdyńskiego Terminalu Kontenerowego S.A. ( GCT S.A.).Gdyński port to także, wyposażone w nowoczesne urządzenia przeładunkowe, terminale towarów masowych : Bałtycki Terminal Zbożowy Sp. z o.o., MTMG - Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o., Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o., Westway Terminal Poland Sp. z o.o. oraz Petrolinvest
W obsłudze ładunków drobnicowych specjalizuje się BTDG - Bałtycki Terminal Drobnicowy Gdynia Sp. z o.o., stanowiący połączenie dwóch terminali: ro-ro (zajmującego teren wokół Basenu V) oraz terminalu drobnicy konwencjonalnej. 

BASENY PORTOWE

baseny portowe gdynia

 

Historia Portu Gdynia

październik 1920 – rząd polski podjął decyzję o budowie w Gdyni portu,
23 września 1922 – przyjęcie przez Sejm RP ustawy w sprawie budowy "portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu",
23 kwietnia 1923 – uroczyste otwarcie, tymczasowego Portu Wojennego schroniska dla rybaków.
13 sierpnia 1923 – zawija pierwszy zagraniczny statek "Kentucky" pod banderą francuską,
4 lipca 1924 – podpisanie umowy pomiędzy rządem polskim a konsorcjum Francusko-Polskim w sprawie rozbudowy portu,
4 stycznia 1927 – zawija "Wilno", pierwszy z parowców "Żeglugi Polskiej", zakupiony we Francji,
11 marca 1930 – otwarcie regularnej linii pasażerskiej z Gdyni do Nowego Jorku,
1-19 września 1939 – obrona miasta i portu gdyńskiego przed wojskami niemieckimi,
czerwiec 1945 – uruchomienie portu gdyńskiego, zniszczonego prawie całkowicie w wyniku działań wojennych,
16 lipca 1945 - do portu gdyńskiego wpłynął pierwszy od zakończenia wojny statek po węgiel -"Suomen Neito", parowiec Finska Angfartygs A/B.
21 września 1945 - wpłynięcie do portu gdyńskiego z Anglii s.s 'Kraków', który jako pierwszy statek powrócił po wojnie do portu macierzystego.
1 czerwca 1949 - utworzenie w porcie gdyńskim przedsiębiorstw rybackich - 'Arka' i 'Dalmor'.
1 stycznia 1950 - powołano Zarząd Portu Gdańsk-Gdynia.
1 stycznia 1954 - utworzenie Zarządu Portu Gdynia.
29 sierpnia 1959 - po raz pierwszy po wojnie odwiedził port gdyński statek pasażerski obcej bandery - norweski 'Meteor'.
27 czerwca 1961 - przekazanie do eksploatacji odremontowanego basenu żeglarskiego w porcie gdyńskim.
15 kwietnia 1963 - do Gdyni wpłynął statek 'Manhattan', pierwszy stutysięcznik w historii portu.
17-24 lipca 1974 - port gdyński gościł największe żaglowce świata w ramach Operacji Żagiel '74.
1 grudnia 1974 - do portu gdyńskiego wpływa największy w jego historii statek - 'Kasprowy Wierch', zbiornikowiec o nośności 137 160 t, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej.
1976 - rozpoczęcie budowy terminalu kontenerowego w porcie gdyńskim.
19 listopada 1991 - rozpoczęcie procesu prywatyzacji portu gdyńskiego, utworzenie Morskiego Portu Handlowego Gdynia S.A - spółki akcyjnej ze 100% udziałem państwa.
25 września 1996 - zakończenie procesu restrukturyzacji Morskiego Portu Handlowego Gdynia S.A. i powołanie nowej struktury gospodarczej Port Gdynia Holding S.A.
30 listopada 1999 - powołanie spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
31 maja 2000 - inkorporacja spółki Port Gdynia Holding S.A. przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
8 czerwca 2007 - przy Nadbrzeżu Francuskim zacumował MS Navigator of the Seas, największy statek pasażerski jaki wszedł do któregokolwiek z polskich portów.
2-5 lipca 2009 zlot największych żaglowców świata, parada na wodach Zatoki Gdańskiej i start do regat Tall Ship Races 2009

Zdjęcia: ZMPG-a S.A./autorzy: H.Sagan i T.Urbaniak.

Grafika basenów portowych Portu Gdynia: Krzysztof Maria Różański

Źródła: port.gdynia.pl. pl.wikipedia.org

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter