24styczeń2020     ISSN 2392-1684

Stena Vinga a

STENA VINGA zastąpi czasowo STENĘ VISION w rejsach z Gdyni do Karlskrony

Obsługujący wspólnie z bliźniaczą Steną Spirit linię Gdynia-Karlskrona prom pasażersko-towarowy STENA VISION udał się na dwutygodniowy przegląd techniczny do gdańskiej Remontowej. Pozostanie tam do 2 lutego. W związku z tym wprowadzono na linię prom STENA VINGA, który w tym czasie wykonać ma 23 rejsy. Nie zastąpi jednak całkowicie STENY VISION, nie będzie bowiem w ogóle zabierać pasażerów. Chętni będą więc musieli skorzystać ze STENY SPIRIT (z Gdyni o 9.00) i, w ograniczonej liczbie, (zaledwie 176 osób), ze STENY BALTIKI (z Gdyni codziennie o 21.00)

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 64
Port Gdansk foto 1

Rekordowe 52 mln ton przeładunków w Porcie Gdańsk

Rok 2019 zakończył się dla Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. kolejnym rekordem. Według oficjalnych danych w Porcie Gdańsk w poprzednim roku przeładowano 52 mln ton - o 4% więcej, niż zakładano.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 72
Centrum Techniki Morskiej w Gdyni Modułowy Lekki Trał Niekontaktowy MLM 5

Okrętowe systemy z gdyńskiego Oksywia - Centrum Techniki Morskiej

Z dala od serca Gdyni, na uboczu Oksywia powstają skomplikowane rozwiązania technologiczne, z których korzystają m.in. okręty polskiej Marynarki Wojennej. To Centrum Techniki Morskiej, czyli zespół kilkuset specjalistów pracujących od etapu projektu do samej dostawy nad systemami, które później odpowiadają np. za potencjał bojowy okrętów czy działania przeciwminowe.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 134
prom Jan Heweliusz

27. rocznica zatonięcia promu "Jan Heweliusz"

We wtorek, 14 stycznia 2020 roku, w 27. rocznicę zatonięcia promu "Jan Heweliusz", delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyła w świnoujskich uroczystościach upamiętniających ofiary tej katastrofy.

Tego dnia, o godzinie 12.00, rozbrzmiały tyfony wszystkich okrętów sacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Na placu, przy Muzeum Rybołówstwa Morskiego, pod tablicą upamiętniającą ofiary tej tragedii, zostały złożone kwiaty. W uroczystości uczestniczyły delegacje jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, władz samorządowych, służb mundurowych, środowisk związanych z gospodarką morską oraz rodziny ofiar i mieszkańcy miasta.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 138
stocznia crist trendy foto

Do sektora stoczniowego wkracza coraz więcej innowacji

Rynek w Polsce jest ograniczony, dlatego krajowe stocznie bazują na kontraktach z zagranicy i muszą dostosowywać się do globalnych trendów. Wśród nich są prace nad autonomicznymi napędami oraz rozwiązania proekologiczne, takie jak napędy wodorowe czy hybrydowe. Ogromną szansę dla sektora stoczniowego stwarza też morska energetyka wiatrowa. Na rozwoju offshore korzystają m.in. porty i cały przemysł stoczniowy, w tym gdyńska stocznia CRIST, która jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie ma doświadczenie w budowie statków do montażu i serwisowania farm wiatrowych.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 95