16wrzesień2019     ISSN 2392-1684

pożar WŁA 55 w HELU foto 1

W Helu spłonął drewniany kuter WŁA-55

 Na cyplu helskim spłonął drewniany kuter WŁA-55. Nie są znane przyczyny pożaru. W akcji gaśniczej brały udział jednostki OSP Hel, Wojskowa Straż Pożarna z Punktu Bazowania Hel, OSP Jastarnia, PSP Puck.

akcja gasnicza kuter WLA 55

[artykuł aktualizowany]

Kuter Wła-55 wybudowany został w Stoczni Hirtshals (Dania) w 1945 roku. Jest to kuter rybacki o wymiarach 16,00 x 4,35 x 2,35 m z silnikiem czterosuwowym Bukh 90 KM otrzymany z UNRRA. W Polsce kuter został zarejestrowany 5 maja 1946 roku jako Gdy-76 Helena. Właścicielem był Augustyn Białkowski zamieszkały do 1948 r.
w Mechelinkach, a następnie w Wielkiej Wsi, Władysławowie.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 35
Sztorm na morzu Baltyckim jacht Lilla W

Sztorm na Bałtyku - Akcja na wodach Litwy

W niedzielę 15 września 2019 roku około godziny 17:50 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni odebrało depeszę alarmową Cospas Sarsat z ARCC Warszawa.

Informacje dotyczyły polskiego jachtu „Lilla W” znajdującego się aktualnie w pobliżu portu Kłajpeda na Litwie.
Inspektorzy MRCK przekazali wszystkie otrzymane dane do MRCC w Kłajpedzie i jednocześnie otrzymali informacje, o prowadzonych właśnie działaniach ratowniczych związanych ze wspomnianym 12 metrowym jachtem.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 21
1 Obrońcy klimatu ponownie blokują import węgla do Polski

Obrońcy klimatu ponownie blokują import węgla do Polski

Aktywiści i aktywistki Greenpeace po raz kolejny wzywają polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 r. i ponownie uniemożliwiają rozładunek transportu węgla w gdańskim porcie. W środę, 11 września ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym portu w Gdańsku i zatrzymali ich pracę. Ten pokojowy protest odbywa się 2 dni po tym, jak aktywiści i aktywistki namalowali na burcie statku węglowego ogromny napis „Węgiel stop”, a żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, blokując transport węgla do Polski.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 29
Gdansk sprzatanie swiata wrzesien 2019 grafika

Gdańsk - akcja sprzątania plaż i pasa nadmorskiego

Polacy są dumni z nadbałtyckich plaż. Nie brakuje opinii, że są najpiękniejsze! Jednak by w pełni docenić urok tych miejsc, powinny one być czyste i zadbane. Dlatego Miasto Gdańsk ponownie organizuje posezonową akcję sprzątania plaż i pasa nadmorskiego. Wszystkich chętnych mieszkańców, od przedszkolaków do seniorów, zapraszamy już 20 września, w godz. 9:00 - 13:00.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 35
1 Straż Graniczna weszła na statek Greenpeace

Straż Graniczna weszła na statek Greenpeace

Uzbrojeni, umundurowani funkcjonariusze Straży Granicznej weszli w nocy z poniedziałku na wtorek na należący do Greenpeace statek Rainbow Warrior, który zablokował w Gdańsku rozładunek statku z transportem węgla z Mozambiku. Na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych organizacji widać przebieg interwencji. Funkcjonariusze wybili szyby w oknach i kazali aktywistom położyć się na pokładzie. Zatrzymano 18 osób.

W poniedziałek, 9 września aktywistki i aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Aktywiści namalowali na burcie statku ogromny napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 115