04kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Sonica DSC0168aa

W tym roku gdański tramwaj wodny nie wystartuje przed lipcem!

Tramwaj wodny, który co roku uruchamiany był na początku maja, w tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną zostaje zawieszony. - Mając świadomość tego jak wygląda sytuacja, po rozmowie z operatorem usługi czyli z Żeglugą Gdańską zdecydowaliśmy, że w maju i w czerwcu kursy tramwajów wodnych nie będą się odbywały – informuje Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.  – Mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja wróci do normy i od lipca będziemy mogli wznowić kursowanie tramwajów wodnych – .

Info: Urząd Miejski w Gdańsku

Foto: © Antoni Dubowicz 2018

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 17
Urzad Morski w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni z nowymi obowiązkami i szerszym zasięgiem terytorialnym

Urząd Morski w Gdyni z nowymi obowiązkami i szerszym zasięgiem terytorialnym. To efekt zakończenia działalności przez Urząd Morski w Słupsku. Decyzją ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej od 1 kwietnia słupska jednostka formalnie przestała istnieć, a jej funkcje przejęły urzędy w Gdyni i Szczecinie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej od środy 1 kwietnia formalnie przestaje istnieć Urząd Morski w Słupsku.

Obowiązki zniesionej jednostki przejęły dwa pozostałe Urzędy Morskie – w Szczecinie i właśnie w Gdyni. Jakie znaczenie ma to dla znajdującej się w naszym mieście instytucji?

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 48
Wodowanie trzeci dwustronny prom elektryczny na norweskiego armatora Norled

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA zwodowano trzeci dwustronny prom elektryczny na norweskiego armatora Norled

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano dziś trzeci dwustronny prom elektryczny dla norweskiego armatora Norled. Tym razem było to wodowanie boczne.

W ramach kontraktu podpisanego w 2018 roku stocznia Remontowa Shipbuilding SA buduje cztery, w pełni wyposażone promy dwustronne z napędem bateryjnym. Pływać będą w rejonie norweskich fiordów, obsługując połączenie Festøya – Solavågen oraz Mannheller – Fodnes. Projekt wykonało biuro projektowe LMG Marin, zaś dokumentację roboczą Remontowa Marine Design z grupy Remontowa Holding.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 73
50 lat działalności Muzeum Gdańska fot1

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24 września br. uroczystości jubileuszowych warto przyjrzeć się niełatwym początkom muzeum. Czy o tym, że dziś w mieście działa jedno z większych w Polsce muzeów zdecydował… przypadek?

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 45
Orłowska plaża zostanie poszerzona do blisko 40 metrów fot 1

Orłowska plaża zostanie poszerzona do blisko 40 metrów… piaskiem z Sopotu

Orłowska plaża zostanie znacznie poszerzona do blisko 40 metrów… piaskiem z Sopotu. Trwa proces odbudowy z wykorzystaniem urobku ze wschodniej strony sopockiego molo. Urząd Morski w ten sposób zabezpiecza linię brzegową przed erozją morską, to także element zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

Gdy już po stanie epidemii spacerowicze i turyści będą mogli swobodnie powrócić do urokliwego Orłowa, powita ich poszerzona plaża. Trwają prace przy refulacji części brzegu po prawej stronie od molo. Na miejscu działają koparki, spycharki i wozidła.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 57