beczki sledzie 1

Szczecin / Śledzie na święto śledzia

Pięć beczek wykonanych z brązu stanęło na Bulwarze Piastowskim. To kolejny z elementów zagospodarowania szczecińskiej Alei Żeglarzy.

Rzeźba „beczek szczecińskich” to nawiązanie do tradycji i odzwierciedlenie historii Szczecina, który swoje bogactwo w dawnych czasach zbudował m.in. na połowie tej ryby. Utarło się nawet powiedzenie, że Szczecin był miastem handlarzy ryb a zwłaszcza śledzia. Kompozycja rzeźbiarska składa się z pięciu beczek, czterech ustawionych pionowo i jednej poziomo, z której wysypują się śledzie. Rzeźba nie przypadkowo stanęła na nabrzeżu w tym tygodniu. W Szczecinie odbywa się właśnie doroczne spotkanie przedstawicieli branży morskiej Herring Szczecin 2019. Koszt wykonania rzeźby to 150 tys. zł.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 67
Okrety NATO w Gdyni foto1

Okręty NATO z wizytą w Gdyni

Jednostki z Danii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec i Norwegii przypłynęły do Gdyni. To okręty „tarczy przeciwminowej”, które wchodzą w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1). Zacumowały przy nabrzeżu Francuskim. W gdyńskim porcie zostaną do poniedziałku, 20 maja. Okrętów nie udostępniono do zwiedzania. Można im się jednak przyjrzeć z nabrzeża Pilotowego przy Kapitanacie Portu Gdynia.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 56
SAPPHIRE PRINCESS

SAPPHIRE PRINCESS odwiedziła zimną Gdynię

Z półgodzinnym opóźnieniem z Gdyni wyszła o 16:30 „Sapphire Princess”. Pasażerom tego rejsu chyba nie można zazdrościć, kalendarz pokazuje wprawdzie połowę maja, lecz aura panuje raczej zimowa, jest bardzo zimno, wieje silny wiatr. Może dlatego statek zażądał przy wyjściu asysty. Od nabrzeża pomagał go więc odciągać „Fairplay 26”. W awanporcie „Sapphire Pricess” przez dłuższą chwilę namyślała się, czy w ogóle udać się w nieprzyjazne morze, czy może zostać jeszcze kilka dni w porcie, czekając na poprawę pogody. W końcu jednak śruby zaczęły się obracać i potężna, kilkunastopiętrowa masa stali ruszyła powoli w stronę główek wyjściowych.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 74
Okręt F357 Thetis

Okręty "Tarczy Przeciwminowej" w Gdyni

W piątek, 17 maja, do portu w Gdyni wejdą okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Gospodarzem wizyty jest gdyński 13. Dywizjon Trałowców ze składu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Okręty zespołu zacumują przy nabrzeżu Francuskim Portu Gdynia, 17 maja w godzinach porannych. Będą to: flagowy okręt zespołu - duński HDMS Thetis oraz niszczyciele min: belgijski BEL Bellis, brytyjski HMS Ramsey, holenderski HNLMS Zierikzee, niemiecki FGS Dillingen, norweski HNoMS Hinnoey oraz dwa duńskie drony przeznaczone do zwalczania min. Zespołem dowodzi oficer Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej komandor porucznik Peter Krogh.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 160
SAR foto

Służby ratownicze zawiesiły poszukiwania na Bałtyku kutra rybackiego ŚWI 82 i jego załogi

We wtorek 14 maja o godzinie 12.10 do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni wpłynęła informacja z Morskiego Oddziału Straży Granicznej o kutrze rybackim ŚWI-82, który nie powrócił z morza do portu o zadeklarowanej wcześniej porze .
Równolegle podobna informacja dotarła z Kapitanatu Dziwnów do Morskiego Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego w Świnoujściu.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 115