29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Urząd Morski w Szczecinie nie dostał dodatkowych pieniędzy na pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście

nb

Urząd Morski w Szczecinie nie dostał dodatkowych pieniędzy na pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście, mimo iż poinformował Ministerstwo Infrastruktury o problemach z bieżącym utrzymaniem tej drogi wodnej. O sprawie informuje Radio Szczecin. Rozgłośnia przypomina, że chodzi o niebezpieczne zamulenie, a przez to zwężenie, drogi wodnej do portu. Urząd Morski szacuje, że trzeba rocznie usuwać z toru wodnego średnio pół miliona metrów sześciennych urobku. Tymczasem w ostatnich latach pogłębiarki rocznie usuwały pięć razy mniej mułu niż potrzeba.

Kolejnym problemem z utrzymaniem toru wodnego jest, jak podaje Radio Szczecin, ogromny wzrost cen na usługi pogłębiarskie. Dziś usunięcie metra sześciennego mułu kosztuje około 38 złotych, jeszcze parę lat temu było to niecałe 20 złotych. Urząd Morski w Szczecinie zabiega o opracowanie planu wieloletniego wydatków na utrzymanie toru wodnego. Prace nad dokumentem trwają. Radio Szczecin zauważa jednak, że nie wiadomo, kiedy zostanie przyjęty.

Jakie są skutki zbyt małych kosztów na utrzymanie liczącego prawie 70 km toru? Mimo iż oficjalnie do Szczecina mogą zawijać statki o zanurzeniu ponad dziewięciu metrów, to z nieoficjalnych informacji Radia Szczecin wiadomo, że są problemy z wprowadzeniem już 8-metrowych jednostek.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informowało niedawno, że gotowy jest projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu pn.: „Utrzymanie morskich dróg wodnych w rejonie ujścia Odry w latach 2015-2026”, którego celem jest przywrócenie, a następnie utrzymanie parametrów torów wodnych. Montaż finansowy powstały na bazie tej uchwały ma rozwiązać kwestię niedostatecznej obecnie liczby środków na utrzymanie toru.

Jednocześnie, trwają przygotowania do pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujścia do 12,5 m. Rząd planuje znaleźć środki finansowe na tę inwestycję ze środków UE w ramach perspektywy 2014-20. Wstępny harmonogram zakłada przeprowadzenie inwestycji w latach 2018-21.


Fot. Mateusz War / Wikimedia Commons / Kapitanat Portu w Szczecinie
Źródło: rynekinfrastruktury.pl, Radio Szczecin - radioszczecin.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież