19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Malownicza parada na wodach Zatoki Gdańskiej - Operacja Żagle Gdyni 2014

Parada Operacja Żagle Gdyni

Malownicza parada na wodach Zatoki Gdańskiej, w blasku zachodzącego słońca zakończyła Operację Żagle Gdyni 2014. Podczas pięciu dni, które flota spędziła w gdyńskim porcie, żaglowce obejrzało 1,9 miliona odwiedzających. Impreza upamiętniła 40. rocznicę pierwszego zlotu żaglowców, Operacji Żagiel '74.

Przy gdyńskich kejach przycumowało 25 jednostek, w tym te największe i najpiękniejsze na świecie. Największą popularnością cieszyły się rosyjskie Sedov i Kruzenshtern oraz portugalska Santa Maria Manuela, dla której była to pierwsza wizyta w polskim porcie.

Skala wydarzenia oraz fakt, że odbywało się podczas długiego weekendu sprawiły, że mimo zmiennej aury, według szacunków służb porządkowych żaglowce obejrzało w Gdyni nawet 1,9 miliona osób. Tłoczno było już w czwartek, bo choć nie był to oficjalnie dzień imprezy, to w basenie Prezydenta cumowała już większość żaglowców. W kolejne dni przez gdyńskie nabrzeża od rana do późnych godzin wieczornych przechodziła fala zainteresowanych wielkimi jednostkami osób.

Parada Operacja Żagle Gdyni

Z bulwaru Nadmorskiego, polanki Redłowskiej oraz plaż Orłowa, Śródmieścia i Redłowa poniedziałkową paradę żagli obejrzały setki tysięcy osób. A było co oglądać, bo podczas wychodzenia jednostek z portu rozpogodziło się i nad międzynarodową flotą żaglowców zaświeciło słońce. Silny wiatr, dochodzący w porywach do 7 stopni w skali Beauforta, uniemożliwił jednak jednostkom postawienie wszystkich żagli, bowiem przy takich warunkach wiatrowych z postawionymi żaglami jednostki nie byłby w stanie utrzymać szyku paradnego, a ich przejście zakończyłoby się zbyt szybko i mogłoby być zbyt niebezpieczne dla towarzyszących jachtów.

Jeszcze raz warto podkreślić, trwająca oficjalnie od piątku 15 sierpnia (a w rzeczywistości od środowego wejścia Daru Młodzieży w paradzie rejowej) impreza była niezwykle bezpieczna. Policja, Straż Miejsca i Pożarna nie odnotowała żadnej poważnej interwencji. Służby porządkowe otrzymały sygnał o jednym zagubionym dziecku – ośmiolatek na szczęście znał swój adres i został bezpiecznie odwieziony do domu, w jednej z miejscowości pod Gdynią.

Operacja Żagle Gdyni 2014 parada

Z okazji zlotu wydrukowanych zostało 30 tysięcy specjalnych kart do zbierania stempli. Wszystkie zostały rozdane, a załogi żaglowców przystawiły dziesiątki tysięcy pieczątek. Stempel ze szwedzkiego Falkena nie wytrzymał trudów „Operacji pieczątka” i rozpadł się. Z czterech punktów Informacji Turystycznej rozdanych zostało 50 tysięcy mapek wydrukowanych z okazji zlotu.

To co warte zaznaczenia to praca wolontariuszy, który pomagali zarówno w punktach informacyjnych jak i Centrum Mediowym. Przy Operacji Żagle Gdyni była ich setka. Kolejne 60 osób pracowało wolontariacko jako oficerowie łącznikowi. Bez nich organizacja imprezy nie byłaby możliwa.


Fot. Krzystof Romański
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież