22czerwiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Podpisanie umowy na wykonanie remontu modernizacyjnego kutrów ratowniczych Marynarki Wojennej

ORP Zbyszko (R-14)

W połowie września 2014 została podpisana z Inspektoratem Uzbrojenia umowa na wykonanie „Remontu modernizacyjnego kutrów ratowniczych t. 5002”: ORP „Zbyszko” (R-14) i ORP „Maćko” (R-15).

Prace będą przebiegać w dwóch zadaniach: zadanie 1 - naprawa główna i dokowa kutrów ratowniczych R-14 i R-15; zadanie 2 - modernizacja kutrów ratowniczych R-14 i R-15. Stocznia Marynarki Wojennej SA , działając na podstawie zawartej dla przedmiotowego zamówienia umowy konsorcjum, będzie realizowała prace na R-15.

Zakres prac zadania 1 obejmuje konserwację kadłuba, naprawę armatury dennej i burtowej, naprawę zbiorników wody słodkiej, fekalii, balastowych i paliwa, naprawę urządzeń działu okrętowego: nawigacji, łączności i obserwacji technicznej, naprawa silnika głównego 6AL20/24D oraz naprawę urządzeń głównych i pomocniczych wraz z systemami okrętowymi.

ORP Maćko

Zadanie nr 2 to całkowita modernizacja powiązana z wymianą większości specjalistycznego sprzętu, w tym przede wszystkim wyposażenia nurkowego. Ma to pozwolić na wykonywanie prac podwodnych oraz realizację zadań związanych z poszukiwaniem i identyfikacją obiektów podwodnych przy zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa nurków. W ramach wykonywanych prac należy zmodernizować komorę dekompresyjną oraz dostarczyć i zamontować system opuszczania i podnoszenia dzwonu otwartego dla nurków LARS (Launch and Recovery System) wraz z kontenerem 10” kierowania pracami podwodnymi i zasilania nurkowego.

Przewidywany termin podstawienia jednostki R-15 do stoczni to styczeń 2015 r.

ORP Zbyszko i ORP Maćko to kutry ratownicze projektu B 823 zbudowane w 1991 roku przez stocznię im. E.Kwiatkowskiego w Ustce dla Marynarki Wojennej.

ORP "Zbyszko"
Podniesienie bandery: 8 listopada 1991r.
Dowódca okrętu: kpt. mar. Michał Czerwiak

ORP "Maćko"
Podniesienie bandery: 20 marca 1992r.
Dowódca okrętu: kpt. mar. Wojciech Jando

Dane taktyczno-techniczne:
długość: 34,5 metra;
szerokość: 8 metrów;
zanurzenie: 3 metry;
wyporność: 374 tony;
prędkość: 12 węzłów;
napęd główny: spalinowy wysokoprężny silnik Cegielski-Sulzer 6AL20/24D o mocy 550 kW (750 KM).

Charakterystyka: Okręty typu Zbyszko prowadzą prace podwodne i wykonują zadania nurkowe oraz poszukiwawczo-ratownicze. Są przystosowane do ratowania życia ludzkiego i mienia na morzu. W składzie załóg znajdują się grupy nurków mogące prowadzić prace podwodne do głębokości 45 metrów. Jednostki te mogą udzielać pomocy poszkodowanym w wypadkach na morzu, a w razie potrzeby także jednostką zagrożonym pożarem. Czasem ściągają z mielizny i holują uszkodzone jednostki.

Fot. Łukasz Pacholski
Źródło: Stocznia Marynarki Wojennej SA / www.naviship.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież