31październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Prom "POMERANIA" poszedł na żyletki

POMERANIA

W życiu każdego marynarza to jedna z najgorszych chwil! – Tak jakby umarła najbliższa osoba - mówi pan Tomasz, który przez kilkanaście lat pływał w PŻM-mie. Z wielkim smutkiem informujemy, że prom m/f Pomerania kilka dni temu trafił do stoczni złomowej w Indiach. Statek wpłynął całym impetem na plażę.

Pomerania pływała w barwach Polskiej Żeglugi Bałtyckiej przez 32 lata. Prom zbudowano w 1978 roku w stoczni szczecińskiej. Był to pierwszy morski prom pasażersko-samochodowy zbudowany w Polsce, według projektu polskiego inżyniera.

Przez większość swojego morskiego życia m/f Pomerania spędziła obsługując połączenia pomiędzy Polską, a Skandynawią. Jej domem było nasze miasto. W 2011 roku została sprzedana i trafiła na Morze Śródziemne, gdzie pływała pod nowa nazwą Dalmatia.

I my żegnamy POMERANIĘ! Pozostanie w wielu sercach i jeśli wierzyć starym, morskim wiarusom jej duch będzie żeglował nadal - po błękitach nieba. Bo przecież, jeżeli istniej raj dla marynarzy to muszą tam być statki, okręty i ukochana dla wielu Pomerania.

MF POMERANIA

MF Pomerania – morski prom pasażersko-samochodowy (ROPAX) zbudowany w 1978 w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego na zamówienie kołobrzeskiego armatora – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Pomerania to pierwszy prom z serii B-490. Jego jednostkami bliźniaczymi były: MF Silesia (od 2006 MF Yuzhnaya Palmyra), zamówiona przez PŻB - MF Masovia (sprzedana po ukończeniu tureckiemu armatorowi Turkish Maritime Lines, ostatecznie w służbie tureckiej marynarce wojennej pod nazwą MF Iskenderun) oraz dwa promy zbudowane dla armatora tureckiego – MF Ankara i MF Samsun. Seria statków typu B-490 obejmować miała początkowo siedem sztuk. W drugiej połowie lat 70. XX wieku trwała nawet ożywiona dyskusja na temat ewentualnych nazw dla projektowanych jednostek. Jedną z propozycji było na przykład nadanie statkom nazw utworów/form muzycznych, skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Pomerania została zwodowana 31 maja 1977 roku, w rocznicę wodowania Titanica.

Na początku swojej służby w Polferries, od lipca 1978, jednostka obsługiwała linię Świnoujście – Kopenhaga, w listopadzie tego samego roku wydłużoną do portu Felixstowe w Wielkiej Brytanii (Suffolk) leżącego nad Morzem Północnym. W 1979 Pomerania pływała na linii Helsinki – Nynäshamn – Gdynia.

W okresie załamania rynku przewozów z Polski, w latach 1980-1982 prom był początkowo wyczarterowany szwedzkiemu operatorowi Kalmar Line (obługiwał linię Kalmar – Rønne), później trafił do CoTuNav na linię śródziemnomorską Genua/Marsylia – Tunis, po czym powrócił na Bałtyk w związku z reaktywacją żeglugi na linii do Kopenhagi. Od maja 1982 do października 1983 została ona przekształcona w połączenie kombinowane Świnoujście – Kopenhaga – Travemünde.

Od 1995 prom pływał na linii Świnoujście – Malmö. W 1997 poddany został gruntownemu remontowi w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Zakres prac objął przebudowę części pasażerskiej i kadłuba jednostki. Zwiększono jego szerokość z 19,41 do 21,70 m, co spowodowało zwiększenie jego pojemności do 12087 RT. Zwiększono również liczbę miejsc pasażerskich z 984 do 1000 (w tym kabinowych z 436 na 478), kosztem nieznacznego zmniejszenia maksymalnej liczby zabieranych samochodów osobowych z 277 na 273. Po remoncie powrócił na krótko na linię do Malmö, po czym trafił znów na linię do Kopenhagi. Od 2000 obsługiwał również letnią linię ze Świnoujścia na Bornholm do Rønne.

W ramach wdrażania w przedsiębiorstwie programu naprawczego, w 2001 statek zmienił banderę z polskiej na tanią bahamską a jego portem macierzystym zostało Nassau. Jednostka nadal należała do PŻB i pływała pod szyldem Polferries głównie na linii kopenhaskiej, która czasowo, na przełomie lat 2002/2003, była zmieniona na Świnoujście – Ystad – Kopenhaga.

31 stycznia 2005 o godz. 5:52, podczas rejsu do Kopenhagi ze 140 pasażerami na pokładzie, doszło na Bałtyku (pozycja 55°18′42″N 12°40′42″E) do drobnego wypadku morskiego z udziałem Pomeranii i szwedzkiego tankowca Rio Grande. Kolizja nie była groźna w skutkach – żaden z pasażerów nie został ranny, nie doszło do rozszczelnienia kadłuba a w jej wyniku powstało jedynie niewielkie wgniecenie w części rufowej jednostki. Pomerania ukończyła podróż do portu docelowego o własnych siłach.

Na pokładzie, oprócz 478 miejsc pasażerskich w kabinach, znajdowały się również sklepy, kawiarnia, restauracja, bar, "Karczma Słupska", dwie sale konferencyjne oraz sauna i jacuzzi. Długość linii ładunkowej wynosiła 468 metrów i prom mógł jednorazowo zabrać na pokład do 273 samochodów osobowych lub 26 ciężarowych typu TIR.

Dalmatia w Splicie, Chorwacja
30 października 2010 roku po raz ostatni odbył się rejs na trasie Świnoujście – Kopenhaga a 1 lutego 2011 r. prom został sprzedany. Nowym właścicielem statku stał się armator Blue Line International. Jednostka pływa pod banderą panamską i nosi nazwę MF Dalmatia i obsługiwała linię Split (Chorwacja) – Ancona (Włochy).

Fot. Jakub Bogucki / Wikimedia Commons
Źródło: swinoujskie.info

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież