19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Limity połowowe na 2015 r. zaprezentowane przez Komisję Europejską budzą kontrowersje

portal morski

Ministrowie rybołówstwa powinni niezwłocznie położyć kres nadmiernym połowom - apelują przedstawiciele Europejskiego Programu Morskiego Pew Charitable Trusts. Ich zdaniem, niektóre spośród zaproponowanych przez Komisję Europejską limitów połowowych są co prawda zgodne z naukowymi rekomendacjami, ale w znacznej części opinie specjalistów nie zostały uwzględnione.

28 października Komisja Europejska opublikowała propozycję limitów połowowych na rok 2015. Te tzw. Całkowite Dopuszczalne Połowy (z ang. Total Allowable Catches, TACs) wyznaczają poziomy dozwolonych połowów prowadzonych przez jednostki unijne na Oceanie Atlantyckim i wodach przylegających, w tym na zachód od Szkocji i Irlandii, oraz na Morzu Irlandzkim, Morzu Celtyckim i Morzu Północnym.

Limity połowowe wyznaczane są co roku dla większości stad atlantyckich i powinny być one zgodne ze zreformowaną Wspólną Polityką Rybołówstwa (WPRyb), która weszła w życie w styczniu 2014 roku. Nowa polityka wymaga, aby limity połowowe były ustalane na poziomie zrównoważonym do 2015 roku tam gdzie to możliwe, a w innych przypadkach najpóźniej do 2020. Termin wyznaczony na 2015 rok może zostać odłożony wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, kiedy jego realizacja stanowiłaby zagrożenie dla stabilizacji społecznej i ekonomicznej danej floty. W takich przypadkach limity powinny być obniżane stopniowo, aż do jak najszybszej eliminacji nadmiernych połowów.

Komisja Europejska uzyskuje rekomendacje naukowe od Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) oraz od Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF). Zalecenia te mają na celu zapewnienie naukowych podstaw do ustalania limitów połowowych. W grudniu Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, składająca się z 28 ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo w państwach członkowskich, przystąpi do negocjacji i wyznaczenia limitów połowowych na rok 2015. Ministrowie mogą uzgodnić limity odmienne od tych przedstawionych w propozycji Komisji dla poszczególnych stad i wyznaczyć limity uwzględniające rekomendacje naukowców.

W odniesieniu do wód północno-wschodniego Atlantyku, KE proponuje 19 limitów zgodnych z doradztwem naukowców. Jednocześnie proponuje również kontynuację nadmiernych połowów wobec szeregu innych stad, w tych sześciu, co do których naukowcy zalecają całkowite wstrzymanie połowów. Kilka z nich to stada Morza Irlandzkiego. Należy do nich poważnie przetrzebione stado dorsza.

Fot. Antoni Dubowicz
Źródło: portalspozywczy.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież