24wrzesień2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Niszczyciel USS "Jason Dunham" wpłynie w środę do gdyńskiego portu

USS Jason Dunham

Jak informuje Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie w dniu 6 maja 2015 roku (środa) zawinie do portu w Gdyni z krótką wizytą amerykański niszczyciel rakietowy USS Jason Dunham. USS Jason Dunham operuje obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań z udziałem krajów sojuszniczych i partnerów w regionie, mających na celu zwiększenie wspólnych zdolności operacyjnych oraz umacnianie pokoju i stabilności w rejonie Bałtyku. Pobyt okrętu w Polsce stanowi potwierdzenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i zobowiązań związanych z realizacją artykułu 5 sojuszu.

USS Jason Dunham, jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów amerykańskiej Marynarki Wojennej, jest wyposażony w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk. Jednostka ma 155 m długości i zabiera około 320 osób załogi. Okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy Piechoty Morskiej.

Podczas wizyty w Gdyni dowódca okrętu komandor Darren T. Dugan spotka się z przedstawicielami wojska i miejscowych władz, m.in z komandorem Grzegorzem Tarkowskim, szefem sztabu 3. Flotylli Okrętów; wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą, dowódcą Centrum Operacji Morskich; oraz z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. Załoga okrętu będzie mieć sposobność do spotkań z polskimi kolegami, co przyczyni się do umocnienia więzów przyjaźni między marynarzami z obu krajów.

Okręt nie będzie udostepniony do zwiedzania.

Fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Aaron Chase
Źródło: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież