30październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Rusza XIX Międzynarodowy Zlot Żeglarski i Festiwal Morski Baltic Sail 2015

baltic sail 2015

W tym roku Zlot będzie jeszcze ciekawszy i z jeszcze większą ilością atrakcji. Organizatorzy zadbali aby każdy znalazł coś dla siebie – zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Nie zabraknie wyjątkowych konkursów i zmagań młodych żeglarzy. Przedstawiamy listę głównych atrakcji każdego dnia.

W czwartek od godz. 17.45 grupy rekonstrukcyjne zaprezentują się na Targu Rybnym a następnie ruszą w kierunku Dworu Artusa,
gdzie odbędzie się kolejna prezentacja.

W piątek od 15.oo do 19.00 odbędzie się budowanie łódki przez załogę, wybraną w specjalnym konkursie.

Konkurs – zostań mistrzem szkutnictwa!

Słowo „mistrz” padło tu nieco na wyrost, ale proponujemy niezwykłą zabawę. Kompletujemy załogę, która zbuduje łódkę, która
później popłynie podczas wielkiej niedzielnej parady Baltic Sail Gdańsk!

Łódka, o której mowa to „Dora” – niewielka łódź rybacka, która została rozpowszechniona pod koniec średniowiecza przez baskijskich rybaków łowiących dorsza. Jej nadzwyczajne właściwości i prostota sprawiły że przetrwała w niezmienionej formie do dzisiaj. Jest długa na ok. 4m, szeroka na 1,25 m i waży ok. 30 kg.

Aby stać się częścią drużyny szkutniczej, wystarczy w komentarzu pod postem na profilu facebookowym Baltic Sail Gdańsk, odpowiedzieć krótko na pytanie: „Za co lubisz Gdańsk?” Wyłonimy osiem osób, prawdziwych miłośników morskiego Gdańska. Na odpowiedzi czekamy do 12.00 w czwartek, 2 lipca.

Warto dodać, że jednocześnie swoją łódkę zbudują młodzi żeglarze – uczestnicy rejsów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Obie załogi szkutnicze otrzymają gotowe zestawy, które pozwolą im złożyć łódkę w 2-3 godziny.Budowa rozpocznie się na Targu Rybnym, w piątek o godz. 14.00, a zakończy o 19.00.

W nagrodę, wszyscy otrzymają bilety na rejs jednym z żaglowców zlotu podczas niedzielnej parady, a łódka popłynie wraz innymi jednostkami. Zanim łódź wyruszy na paradę, przejdzie testy na wodzie oraz zostanie wystawiona na Targu Rybnym w sobotę, aby każdy gość Baltic Sail Gdańsk mógł złożyć na niej swój podpis!

O 21.00 na scenie przy Targu Rybnym, odbędzie się oficjalne otwarcie Zlotu z udziałem załóg i grup rekonstrukcyjnych. Klucze do bram miasta odbierze znany podróżnik, Maciej Sodkiewicz.

Wszystko w ramach krótkiej przerwy w trwającym od 19.00 festiwalu „Szanty Pod Żurawiem”.

W sobotę kolejny dzień szant, ale wcześniej o 15.00 wyjątkowy pokaz mody historycznej na Targu Rybnym zaś 16.00 specjalny
koncert zespołu Klang dla najmłodszych. Wieczorem, o 20.15, wspaniała bitwa żaglowców na wodach Motławy, tuż przy Targu
Rybnym.

Niedziela to tradycyjna Wielka Parada Żaglowców o godz. 12.00 oraz zupełna nowość – o godz. 11.00 regaty młodych żeglarzy na
Motławie w klasie Optymist, Finn oraz RSX – wyścig „Girls Power”.

O Baltic Sail

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostok w 1991 roku. Celem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.

Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście. W tym roku po raz kolejny w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbędą się żeglarskie święta, przybliżające ich mieszkańcom i turystom, tradycje marinistyczne regionu Morza Bałtyckiego.

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska. Gościem honorowym i komandorem zlotu od 2009 roku jest Mistrz Olimpijski Mateusz Kusznierewicz, który otrzymał z rąk Prezydenta Pawła Adamowicza tytuł Ambasadora Miasta Gdańska do spraw Morskich. Znakomity polski żeglarz przyjął zaproszenie władz miasta do objęcia funkcji komandora także w kolejnych latach.

Zlot tradycyjnie już otwarty jest dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Zlot jest dla żeglarzy okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Baltic Sail to także wyjątkowa promocja Gdańska, zatem miasto starannie przygotowuje się do tego wydarzenia. Zlot zaplanowano w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Środowisko żeglarskie ma okazję zaprezentować się mieszkańcom i turystom, a ci mają szansę przeżyć niezwykłą morską przygodę. Wszystkie żaglowce cumujące u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym zostają udostępnione każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Baltic Sail Gdańsk to także niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie.

Gdańsk, który posiada wielowiekową tradycję morską, jest doskonałym miejscem dla tego typu imprez. Wszystkie jachty przybywające na Zlot z całej Polski i Europy cumują w marinie, w samym centrum miasta, przy ulicy Szafarnia. Z każdym rokiem gdańska marina gości coraz więcej jednostek, które doskonale wkomponowują się w architektoniczny obraz Starego Gdańska.

W tym roku Baltic Sail Gdańsk odbędzie się w dniach od 2 do 5 lipca 2015.

Źródło: Michał Brandt Fundacja Gdańska

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież