30październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Baltic Sail Gdańsk 2015 - dzień pierwszy

Balticsail 2015 GDANSK fot. 1

Pierwszy dzień Baltic Sail dobiegł końca. I trzeba zaznaczyć, że był to niezwykle ciekawy dzień, a przecież to dopiero przedsmak tego co czeka nas podczas kolejnych 3 dni.

Najważniejszy punkt programu to oczywiście żaglowce, które przypłynęły do nas na czas Baltic Sail Gdańsk i rozpoczęły rejsy po Zatoce Gdańskiej. Sprzyja im doskonała wprost pogoda, która jak zapewniają synoptycy, utrzyma się do końca Zlotu.
Jeden z tych rejsów był wyjątkowy. Na pokładzie Libavy, która najmłodszym najbardziej przypomina statek piracki sprzed wieków, popłynęli podopieczni z pogotowia opiekuńczego im. Kapitana Karola Olgierda Borchardta. Był to rejs piracki – młoda załoga wystąpiła w specjalnych przebraniach.

 Balticsail 2015 GDANSK fot2

W piątek 3 lipca, w godzinach 12.00-17.00, na Targu Rybnym rozegrają się scenki rodzajowe w wykonaniu rekonstruktorów. Kryją się pod intrygującymi nazwami: „Pobór do marynarki”, „Dawna medycyna”, „Los żołnierza”, „Portowe przyjemności” i „Wesoła handlarka”. Z pewnością warto się przyjrzeć codziennym zwyczajom ludzi żyjących w XVIII wieku. O 18.00 przy nabrzeżu, zostanie rozładowany statek kupiecki.
„Zadbaliśmy o maksymalnie realistyczne efekty specjalne, żeby podnieść atrakcyjność rekonstrukcji i jak najbardziej wiarygodnie zaprezentować fakty historyczne” – mówi Krzysztof Kucharski z Garnizonu Gdańsk. „Zawłaszcza pokaz medycyny może być mocnym przeżyciem dla osób o słabych nerwach”, dodaje z uśmiechem.

Przy ulicy Rycerskiej działa miasteczko historyczne. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o życiu ludzi sprzed blisko 3 wieków, ale także szansa, by spróbować wyrobów charakterystycznych dla tego okresu. Miłośnicy dawnych militariów także znajdą coś dla siebie stanowisko, gdzie będą mogli nabyć kopie XVIII wiecznego rynsztunku.

W sobotę grupy historyczne przygotowały dla nas specjalny pokaz mody z XVIII wieku (o 15.00 na Targu Rybnym) oraz punkt kulminacyjny rekonstrukcji: o 20.15 – bitwa żaglowców na Motławie. Będzie głośno i kolorowo. Zetrą się jednostki pełne umundurowanych żołnierzy. W ruch pójdą muszkiety, a nawet działa!

W niedzielę grupy rekonstrukcyjne zakończą swoje inscenizacje poprzez oddanie honorowych salw muszkietowych podczas wielkiej parady żaglowców!


Źródło: Balticsail.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież