24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

90 rocznica wejścia do służby pracowitego i zapomnianego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej

Transportowiec Wilja l. 30. XX w Marynarka Wojenna

W Hawrze, w samo południe ambasador Alfred Chłapowski i pierwszy dowódca okrętu, kmdr por. Mieczysław Burchardt, podnieśli polską banderę na nowym nabytku naszej floty.

Parowiec został zbudowany w 1906 roku w niemieckiej stoczni Flensburger Schiffbau Gesellschaft. Po wojnie przejęty przez aliantów w ramach reparacji wojennych, pływał w francuskiej marynarce handlowej. W 1925 został zakupiony przez Polską Marynarkę Wojenną do przewozu wyposaźenia wojskowego z Francji do Polski. Służył także jako okręt szkolny do praktycznego szkolenia marynarzy-specjalistów oraz podchorążych Wydziału Mechanicznego Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej.

W 1927 ORP "Wilia" przewiozła z Cherbourga do Polski trumnę z prochami Juliusza Słowackiego.

6 marca 1933 okręt zawinął na Westerplatte mając na pokładzie 120 żołnierzy z Batalionu Morskiego, jako wzmocnienie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Był to środek nacisku na władze Wolnego Miasta, które forsowaływ Senacie niekorzystne dla Polski uchwały.
W 1935 "Wilia" przywiozła ze Szwecji do Gdyni cztery armaty 152,4 mm Boforsa dla budowanej w Helu baterii nadbrzeżnej, późniejszej baterii im. Heliodora Laskowskiego.

W 1937 ORP "Wilia" wykorzystany został do ewakucji z Walencji uchodźców politycznych, zwolenników generała Franco, którzy schronili się w ambasadzie polskiej.
W 1939 r. okręt znajdował się w rejsie szkoleniowym na Atlantyku. Z powodu awarii maszyn zawinął do Casablanki, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. W 1940 okręt przeprowadzono do Wielkiej Brytanii.
Wobec braku zatrudnienia, 30.07.1940 Marynarka Wojenna przekazała "Wilię" Żegludze Polskiej. Statek już jako "Modlin" pływał w konwojach. Przełom 1943/44 - zły stan techniczny spowodował wycofanie z eksploatacji. 6.06.1944 "Modlin" został umyślnie zatopiony u brzegów Normandii jako element sztucznego portu inwazyjnego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni / www.muzemmw.pl

Źródło: muzemmw.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież