21lipiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni zostanie wkrótce przejęta przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A

Stocznia Marynarki Wojennej

Znajdująca się od czterech lat w stanie upadłości likwidacyjnej Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni zostanie wkrótce przejęta przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. – poinformował dziennikarzy prezes Zarządu Grupy Wojciech Dąbrowski, dodając, że może to nastąpić jeszcze w październiku lub w listopadzie.

Przejęcie nastąpi poprzez podwyższenie kapitału przez PGZ i opłacenie nowych akcji przez właściciela – Agencję Rozwoju Przemysłu – aportem w postaci 99 % akcji stoczni, jakie posiada ARP. Zdaniem prezesa, zostały już dopełnione prawie wszystkie formalności do sfinalizowania tej operacji – łącznie z wyceną majątku Stoczni Marynarki Wojennej.

Pozostanie jeszcze zamiana statusu stoczni, która od grudnia 2009 roku znajdowała się w stanie upadłości układowej, a przyjęty wówczas program restrukturyzacji nie przyniósł spodziewanych efektów. W związku z tym w kwietniu 2011 roku stocznia została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. Teraz status ponownie musi zostać zmieniony na „upadłość układową”, by możliwe było przejęcie jej przez PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa została powołana rok temu i obecnie obejmuje ponad 60 firm z Polskiego Holdingu Obronnego, czyli dawnej Grupy Bumar oraz spółek z branży zbrojeniowej, okrętowej, m.in. Stoczni Nauta w Gdyni, Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA czy Energomontaż-Północ Gdynia, a także firm finansowych i remontowo-produkcyjnych. Łączne ich obroty wynoszą 5 mld złotych, a cała Grupa zatrudnia 17500 osób.

Przejęcie Stoczni Marynarki Wojennej rozszerzy możliwości PGZ, ponieważ w opinii prezesa Dąbrowskiego już w tej chwili Grupa dysponuje „jednym z większych potencjałów na Bałtyku, jeśli chodzi o remonty i produkcję statków”.
Teraz Polska Grupa Zbrojeniowa ma ambicje, aby stać się liderem w procesie modernizacji polskiej armii. Chce też odegrać główną rolę m.in. w realizacji dwóch programów: „Miecznik” i „Czapla”, w ramach których mają być zbudowane trzy okręty obrony wybrzeża i trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min.


Foto. Nikodem Nijaki / Wikimedia Commons
Źródło: infomare.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież