16kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” dyżur NATO

ORP K.X.CZERNICKI foto Mirosław HEBERLEJ

Od 1 stycznia, po intensywnych przygotowaniach i szkoleniach, zarówno
w porcie jak i na morzu, ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Okręt, pod auspicjami sojuszu, może w ciągu kilku dni udać się w dowolny rejon świata.

Przygotowania do dyżuru trwały przez długie miesiące. Okręt został dokładnie sprawdzony pod względem technicznym, załoga jednostki musiała przejść też egzamin certyfikujący - oceniano m.in. umiejętności manewrowania okrętem oraz walki z przeciwnikiem atakującym z wody i z powietrza, czy radzenie sobie w sytuacjach awaryjnych. Podczas różnego rodzaju zadań na pokładzie „Czernickiego” zwykle umieszczany jest sztab kierujący działalnością sił przeciwminowych.

 ORP K.X.CZERNICKI foto Marcin PURMAN

Okręt wchodzący w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża obecnie stacjonujew macierzystym Porcie Wojennym w Świnoujściu. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

ORP „Czernicki” to jeden z najnowszych okrętów w polskiej marynarce. Służbę rozpoczął w 2001 roku. Wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2002 roku został skierowany do Zatoki Perskiej, gdzie wziął udział m.in. w operacji „Enduring Freedom”, a potem w wojnie przeciwko Irakowi. Tam między innymi patrolował ujście Eufratu i transportował oddziały specjalne. – W latach 2010 i 2013 ORP „Czernicki” był okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Na jego pokładzie znajdował się sztab kierowany przez polskich oficerów.

Siły Odpowiedzi NATO zostały powołane w 2002 roku. Składają się z różnych rodzajów wojsk desygnowanych przez państwa członkowskie.


Fot.tytułowa Mirosław Heberlej
Źródło: 8.FOW

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież