30październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Polscy armatorzy nie wybudują promów, które są potrzebne do obsługi linii ze Świnoujścia do Szwecji

prom Unity Line foto

Polscy armatorzy nie wybudują promów, które są potrzebne do obsługi linii ze Świnoujścia do Szwecji, bez wsparcia rządowych funduszy. Od wielu lat mówi się o konieczności wprowadzenia na tę linię dwóch promów samochodowo-pasażerskich. Statki miały mieć napęd na gaz. Armatorzy mówią nieoficjalnie, że w związku z kryzysem potrzeba wsparcia tych inwestycji.

Jak mówi Paweł Szynkaruk, dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej, która jest właścicielem promów pływających do Szwecji, warto, aby w projekt budowy nowych promów zaangażowały się należące do Skarbu Państwa Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego czy spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe.

- Te promy są bardzo potrzebne dla naszej spółki Unity Line, natomiast ogólnie sytuacja na rynku żeglugowym jest skomplikowana - tłumaczy Szynkaruk. - Jeżeli zapadłaby decyzja o budowie, potrzeba jest skonstruowania inżynierii finansowej, czyli zaplecza finansowego. Nad tym będziemy pracować. Jeżeli chodzi o inwestycje, na razie żadnych ruchów nie podejmujemy.

Armatorzy są w stanie zagwarantować ich eksploatację, jednak nie mają pieniędzy na udział w budowie.
- Mimo potrzeb jakie istnieją w segmencie promowym, musimy patrzeć na potrzeby całej firmy. A w tej chwili na tym trudnym rynku żeglugowym, a mamy niespotykanie niskie stawki frachtowe, jeżeli chodzi o masowce, musimy dostosowywać politykę inwestycyjną do tego jak wygląda sytuacja i to czynimy - mówi Paweł Szynkaruk.
Promy Piast i Patria miały zostać wybudowane w Stoczni Szczecińskiej Nowa w 2007 roku. Zakład jednak upadł.

Fot. Unity Line
Źródło: Radio Szczecin / radioszczecin.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #1 al 2016-01-21 09:51
zakład nie upadł, tylko został zamknięty pod naciskiem KE.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież