27styczeń2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Jesteśmy zaskoczeni akcją części rybaków dotyczącej łowisk Zatoki Gdańskiej

protest rybakow Gdynia 2016

- Jesteśmy zaskoczeni akcją części rybaków dotyczącej łowisk Zatoki Gdańskiej – przyznaje Grzegorz Hałubek, doradca MGMiŻŚ ds., rybołówstwa. - Skierowany 15 marca br. do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich oraz szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego bowiem nie ma jeszcze ostatecznego kształtu a konsultacje trwają. Rybacy nie muszą protestować, oczekujemy bowiem na ich uwagi dotyczące projektu.

Ekspert przypomina, że po uzgodnieniach z Zespołem Doradczym do spraw Rybołówstwa Bałtyckiego przy MGMiŻŚ ustalono, by proponowane w projekcie zamknięcie łowisk od używania narzędzi włóczonych i ciągnionych miało charakter ogólny i szeroki. W związku z tym zaproponowano w projekcie, aby w strefie 6 Mm od brzegu oraz w Zatoce Puckiej i Zatoce Gdańskiej nie można było prowadzić połowów przy użyciu narzędzi włóczonych i ciągnionych.

Przesłana propozycja została skonsultowana ze środowiskiem rybackim 21 marca br. - Na spotkaniu z przedstawicielami organizacji rybackich ustalono, że zgłoszą oni uwagi do przesłanego projektu wskazując, gdzie powinny zostać zastosowane wyjątki od przedmiotowego zakazu – podkreśla ekspert.

- Otrzymane uwagi zostaną przeanalizowane i wprowadzone do projektu. Apelujemy by konflikty pomiędzy rybołówstwem przybrzeżnym (stosującym narzędzie bierne) oraz rybołówstwem dużych statków trałowych nie były wykorzystywane przeciwko działaniom resortu i polskiego Rządu, którego intencją jest odbudowa populacji ryb w Bałtyku i ochrona i polskiego rybołówstwa.


Fot. Antoni Dubowicz
Źródło: Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+4 #1 Zosia samosia 2016-03-30 08:52
Panie Grzegorzu nikt do tej pory nie generował większego konfliktu na wodach Bałtyku niż Pan. Po co to gadanie że wielkie kutry jak doskonale Pan wie że w tej akcji ostrzegawczej wzięły udział jednostki z przedziałów 15-25. to nie są jakieś ogromne jednostki jak na Bałtyk. Przypomnę panu że decyzje o 6 milach to decyzje podjęliście w komitecie w dniu 10 lutego . na 9 głosów 1 wstrzymujący 2 przeciwko 6 za. Układ w tym komitecie jest taki że o Bałtyku wschodnim zadecydowali nasi koledzy z Bałtyku zachodniego. Teraz podaje pan że w dniu 21 marca, ciekawa tylko kto tym razem był na herbatce w ustce ;-) Nikt nie ocenia działania resortu bo jeżeli powołuje się na wąskie doradztwo lokalnych watażków to o sprawy wybrzeża południowo- wschodniego postanowiliśmy walczyć wspólnie. Stanowisko ws. poprawek wysłał każdy zainteresowany pomimo Pańskiego zapewnienia 24 marca że przepisy już są zmienione ;-). Sztuczne pomniejszanie w każdej wypowiedzi znaczenia wczorajszej akcji. Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież