Aktualności

Próby zdawczo-odbiorcze na jednostce ORP MAĆKO

ORP MAĆKO

Na kutrze ratowniczym ORP Maćko (R-15) prowadzone są obecnie próby zdawczo-odbiorcze w morzu po przeprowadzonym remoncie modernizacyjnym w Stoczni Marynarki Wojennej. Aktualnie, okręt jest w końcowej fazie realizacji projektu i trwają na nim odbiory wykonanych prac.

W przyszłym tygodniu planowane jest rozpoczęcie prób zdawczo- odbiorczych dla zadania modernizacyjnego, w zakresie którym sprawdzany będzie w działaniu (w trakcie prób morskich) m.in. nowy system pozycjonowania i kotwiczenia okrętu oraz zmodernizowany system nurkowy (instalacja nowego dzwonu nurkowego z kontenerem LARS- sterowania i zasilania pracą układu).

Zrealizowany zakres prac modernizacyjnych pozwoli na prowadzenie prac podwodnych/nurkowych na jednostce do głębokości 80m oraz zwiększy możliwości okrętu w czasie prowadzonych operacji ratowniczych.

ORP MAĆKO

Na początku służby w Marynarce Wojennej okręt stacjonował w Kołobrzegu, gdzie wchodził w skład Grupy Ratownictwa Morskiego. Od 14 lipca 2006 roku pełni służbę w Grupie Zabezpieczenia, Dywizjonu Okrętów Wsparcia w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Jednostka została zbudowana wg projektu: B 823. Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 20 marca 1992 roku. Matką Chrzestną ORP „Maćko” została Jolanta Kwiatkowska.

Dane taktyczno-techniczne:

- długość: 34,5 m;
- szerokość: 8 m;
- wysokość: 16,7 m;
- wyporność: 385,2 t;
- prędkość: 11 w;
- zasięg pływania: 3600 Mm.

Fot. Łukasz Pacholski
Źródło: navship.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież