31październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Morska tradycja, która trwa ponad 30 lat

Pielgrzymka Rybacka do Pucka

25 czerwca warto wybrać się nad Zatokę Pucką. Tego dnia rybackie kutry, łodzie i motorówki z całej Zatoki wyruszają w morską pielgrzymkę z Kuźnicy do Pucka. Właściciele odświętnie przystrojonych jednostek spotykają się pośrodku zatoki, gdzie odbywa się nabożeństwo, a następnie płyną do puckiego portu, aby wziąć udział w uroczystej mszy w kościele farnym.

Tradycja tej morskiej pielgrzymki sięga aż średniowiecza. To właśnie wtedy, według podań, helscy rybacy bywali też groźnymi przybrzeżnymi korsarzami. Od 1981 r., kiedy wznowiono tradycję pielgrzymki, jest to jeden z ważniejszych dni w roku dla każdego Kaszuba, a zwłaszcza rybaka. Po mszy w farze odbywa się huczny festyn parafialny. Od początku w organizacji tego wydarzenia uczestniczą oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z miejscowości położonych nad Zatoką Pucką , czyli tzw. Małym Morzem.

W najbliższą sobotę wypłynięcie kutrów z portu rybackiego nastąpi o godz. 11.00, następnie na wodach zatoki odbędzie się nabożeństwo. Powrót do portu zaplanowany jest na godz. 12.15, a o 12.30 rozpocznie się msza św. pod ołtarzem polowym przy farze.

W programie wydarzenia występ artystyczny Teatru Tańca – Kwieciste Gwiazdy, o godz. 17.00 nastąpi pożegnanie pielgrzymów rybaków.

Fot. Rafał Netzel
Źródło: kaszubi.pl / Marlink

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież