11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Okręty NATO w Gdyni

Okrety NATO w Gdyni 1

Trzy okręty NATO: hiszpański, portugalski i niemiecki goszczą w Gdyni. Jednostki będzie można zwiedzać.

Fregaty Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1: hiszpańska ESPS Mendez Nunez, portugalska NRP Alvares Cabral oraz niemiecka FGS Ludwigshafen zacumowały w piątek 16 września 2016 r. przy Nabrzeżu Francuskim. W sobotę i niedzielę w godz. 10:00 - 12:00 oraz 15:00 - 17:00 wszystkie trzy będą udostępnione do zwiedzania. We wtorek 20 września po krótkim odpoczynku załóg i uzupełnieniu zapasów, jednostki opuszczą Gdynię.

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu to jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Wielonarodowy zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie.

Okrety NATO w Gdyni 2

Tuż przed wpłynięciem okrętów NATO, do Gdyni wrócił ORP Gen. T. Kościuszko. Ta fregata rakietowa zakończyła swoją dwumiesięczną misję na Morzu Śródziemnym, Egejskim oraz Czarnym, której celem była ochrona południowych granic NATO. Okręt uczestniczył w 11 akcjach zapobiegania aktom nielegalnej imigracji. Według ostrożnych szacunków, nasi marynarze namierzyli około 300 osób, które próbowały przedostać się do Europy drogą morską. Pomimo obecności w rejonie małych jednostek straży przybrzeżnej Turcji i Grecji oraz mniejszych jednostek obu marynarek wojennych, w około 80% przypadków to załoga ORP Kościuszko wykrywała jako pierwsza łodzie z imigrantami i naprowadzała pozostałe jednostki na zlokalizowany cel. Wynikało to z potencjału sprzętu obserwacyjnego, w jaki wyposażona jest polska fregata oraz z wyszkolenia załogi, a także zdolności do ciągłego i nieprzerwanego prowadzenia obserwacji.

Okrety Nato w Gdyni foto

Także w piątek do Gdyni wróciła korweta ORP Kaszub, która uczestniczyła w dwutygodniowych manewrach morskich Northern Coasts. Ćwiczenia te organizowane na Bałtyku od 2007 roku. W tym roku rolę gospodarza pełniła Dania, a areną działań międzynarodowych sił morskich był Bałtyk Zachodni oraz Cieśniny Bałtyckie. W manewrach wzięło udział 38 okrętów oraz lotnictwo morskie z krajów NATO, a także z krajów współpracujących z Sojuszem. W tegorocznej edycji poza „Kaszubem" nasz kraj reprezentowały niszczyciel min ORP „Flaming", trzy trałowce oraz para śmigłowców Mi-14PŁ.


Źróło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież