27listopad2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Rocznica kapitulacji Obrońców Helu

OBROŃCY HELU

2 października obchodzimy kolejną rocznicę kapitulacji Obrońców Helu. To ważna data dla Helu i Polski. Hel był jednym z ostatnich bastionów, który bronił się przed hitlerowskim najeźdźcą.

Stowarzyszenie ALTERNATYWNY CYPEL kilka lat temu objęło opieką kilka historycznych obiektów na Helskim Cyplu w tym dwie baterie im. Heliodora Laskowskiego, które brały bezpośredni udział w II Wojnie Światowej. Świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności za pamięć o wydarzeniach, które miały tam miejsce, co roku obchodzimy rocznicę kapitulacji Obrońców Helu.

W tym roku przygotowano niezwykłą wystawę o wyjątkowym człowieku - Alfonsie Malickim. Ten młody - ówcześnie - człowiek brał udział w Obronie Helu i spisał swoje wrażenia w kronikach.

To przejmujący opis okrucieństwa wojny, bohaterstwa żołnierzy, zwątpienia, strachu i bólu rozłąki. Alfons Malicki po udziale w Kampanii Wrześniowej trafił do obozów jenieckich, gdzie spędził 5 lat i w swoich pamiętnikach również daje ważne tego świadectwo.

"Alfons Malicki - A jednak przeżyłem i żyję! - Wojenne kroniki Obrońcy Helu" - to przejmujący zapis dziejów w perspektywie wyjątkowego człowieka, którego los nierozerwalnie połączył z Helem. Wszystkich serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy o godz. 14:30, 2 października 2016 roku na stanowisku ogniowym nr 2 Baterii im. H. Laskowskiego.

Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie na stanowisku ogniowym do 09.10.2016 roku.

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie ALTERNATYWNY CYPEL oraz Informacja Turystyczna w Helu.


Źródło: Stowarzyszenie ALTERNATYWNY CYPEL

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież