30październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

„Dupuy de Lôme” (A759) – Francuz na Francuskim

02

26 października rano, w ubiegłą środę, do Gdyni przypłynął szpiegowski okręt francuski „Dupuy de Lôme” (A759). Nie stanął w Porcie Wojennym, lecz zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. Nie wiadomo jeszcze, czy to zwykły przypadek, czy też wyraz szacunku i kurtuazji dla francuskiego gościa.

Jak to jest w zwyczaju w branży służb wywiadowczych, cel wizyty nie został podany. Wiadomo jednak, że okręt o białych burtach i wyglądzie cywilnego statku badawczo-ekspedycyjnego pozostanie w porcie do 2 listopada. Wyjście planowane jest na 9:00 rano, więc ciekawscy będą jeszcze mieli okazję do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Przy wejściu, co widać na udostępnionych nam przez Port Gdyński fotografiach pana Tadeusza Urbaniaka (dziękujemy!), na Ostrodze Pilotów tłoku raczej nie było.

O okręcie wiadomo stosunkowo niewiele. Pewnikiem jest, że służy on do rozpoznania elektronicznego, łapania sygnałów i podsłuchiwania rozmów nieprzyjaciela poza linią frontu. Do służby w Marine Nationale wszedł w 2006 roku w miejsce wycofanego „Bougainville”. W przeciwieństwie do niego, „Dupuy de Lôme” od razu zaprojektowany był specjalnie do wykonywania działań wywiadowczych w ramach projektu MINREM (Moyen Interarmées Naval de Recherche ElectroMagnétique, "Joint Naval Resources for Electromagnetic Research").

Zbudowano go w stoczni Royal Niestern Sander w Holandii, lecz nie według norm, stosowanych do okrętów wojennych wojennych, tylko według standardów cywilnych. Autonomiczność tego statku/okrętu wynosi 30 dni, a zgodnie z założeniami MINREM zdolny jest on do operowania przez 350 dni w roku, w tym 240 na morzu. Ma dwie stałe załogi, każda z nich składa się z 33 marynarzy i 33 techników. Są też przewidziane miejsca dla specjalistów (maksymalnie 38 osób, w zależności od wykonywanej misji). Ci ostatni podlegają bezpośrednio i wyłącznie dowództwu wywiadu wojskowego (Direction du Renseignement Militaire).

O jednej misji okrętu mówiło się publicznie, ta informacja była kolportowana celowo. Otóż 21 czerwca 2015 „Dupuy de Lôme“ wszedł wspólnie z amerykańskim niszczycielem rakietowym (klasy „Arleigh Burke”) USS „Laboon” (DDG-58) na Morze Czarne, demonstrując  tam obecność NATO podczas dokonywanego przez Rosję zajęcia Krymu. Po co jednak wszedł teraz do Gdyni, już nie wiadomo.


01

Patronem okrętu jest Stanislas Charles Henri Dupuy de Lôme, wybitny 19-wieczny francuski konstruktor okrętów. Jego imię nosiły już, przed obecnym, dwa inne okręty, krążownik pancerny „Dupuy de Lôme” (1892 bis 1910), przebudowany później na frachtowiec (w tym charakterze odbył jednak tylko jedną podróż pod banderą belgijską) oraz okręt podwodny „Dupuy de Lome”, w służbie od 1916 do 1935 roku.

Obecną jednostkę zwodowano 27 marca 2005, do służby wcielono w kwietniu 2006.

Oficjalnie „Dupuy de Lome”, nie jest okrętem wojennym, w związku z czym posiada, jak wszystkie inne morskie statki handlowe, numer IMO 9282156 (okręty wojenne takiego numeru nie mają).

Wyporność statku (czyli jednak okrętu – ma bowiem numer boczny A759) wynosi 3.100 t netto, 3.600 t brutto, długość 101,75, szerokość 15,85, zanurzenie 4,90 m. Napęd stanowią dwie maszyny wysokoprężne Mak 9M25. Maksymalna prędkość to 16 węzłów (ok. 30km/h), a zasięg 3.400 Mm przy prędkości ekonomicznej 14 węzłów.

Wyposażenie nawigacyjne składa się z dwóch radarów DRBN38A, elektroniczne (schowane między innymi w tajemniczych dwóch kulach na górnym pokładzie) z detektora radarowego ARBR-21, przeróżnych goniometrów do przechwytywania informacji satelitarnych, Elite i Egide Naval oraz całej masy urządzeń ściśle tajnych.

„Dupuy de Lome” uzbrojony jest w dwa karabiny maszynowe Browning M2 kalibru 12,7.tekst: naszbaltyk/AD
zdjęcia: © Tadeusz Urbaniak, Port Gdynia

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #1 A-i 2016-11-14 23:02
http://www.defence24.pl/489457,rakietowe-strzelania-rosyjskich-korwet-na-baltyku

Tu kryje się rozwiązanie zagadki pobytu tego okrętu w naszym rejonie Bałtyku ;)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież