26październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

„Sołdek” płynie do Europejskiego Centrum Solidarności

Sołdek 3

Jak poinformowało nas dzisiaj Narodowe Muzeum Morskie w Gdansku, w dniach 3-4 listopada 2016 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa „Historia Stoczni Gdańskiej", której Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest współorganizatorem.

Osobny panel podczas konferencji w Europejskim Centrum Solidarności będzie miał statek-muzeum "Sołdek". Rudowęglowiec już od 35 lat jest z nami: 28 kwietnia 1981 roku został przekazany ówczesnemu Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku z przeznaczeniem na muzealną eksploatację. Dziś, ten pierwszy zbudowany po II wojnie światowej w Stoczni Gdańskiej statek pełnomorski, jest nie tylko jednym z najczęściej odwiedzanych oddziałów Muzeum. Charakterystyczna sylwetka rudowęglowca, zacumowanego przy Nabrzeżu Ołowianki, na dobre wpisała się w krajobraz Gdańska. "Sołdek" budzi emocje, ma niewyczerpany potencjał i jest wiecznie młody! Podczas konferencji w ECS naukowcy, historycy i muzealnicy zastanawiać się będą jaką wartość ma dziś rudowęglowiec, jakie możliwości kryją się w jego ładowniach i czy „Sołdek” ma rodzeństwo?

Wykład dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dra inż. Jerzego Litwina pt. „Gdzie powinien cumować „Sołdek” poprzedzi dyskusję na temat portu macierzystego statku. Doktor Elżbieta Wróblewska z Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego NMM przypomni biografię trasera rudowęglowca: w tym roku mija setna rocznica urodzin Stanisława Sołdka! Maciej Maksymowicz z Działu Dokumentacji Naukowej opowie o najciekawszych zdarzeniach, jakie miały miejsce na pokładzie rudowęglowca, a Przemysław Węgrzyn, zastępca kierownika Działu Edukacji NMM, udowodni, dlaczego najmłodsi goście Muzeum tak lubią wizyty na „Sołdku”.

Sołdek 4

Soldek 1

Soldek 2

Poza panelem „Sołdkowym”, Andrzej Truszkowski z Działu Historii Budownictwa Okrętowego przedstawi sylwetkę Jerzego Pacześniaka – konstruktora polskich statków handlowych.

PANEL 6 | HISTORIA „SOŁDKA”

▪sala wystaw czasowych (parter)

▪moderator: dr inż. Witold Kuszewski

/ 14.30  dr ElżbietaWróblewska / Setna rocznica urodzin Stanisława Sołdka (1916–2016)

/ 14.45  dr inż. Witold Kuszewski / Wybrane porty, do których zawijał „Sołdek”

/ 15.00  Maciej Maksymowicz / Zdarzenia na „Sołdku” na podstawie zachowanych materiałów

/ 15.15  Ryszard Fryska / Siostrzane statki „Sołdka”

/ 15.30  Przemysław Węgrzyn / Wybrane przykłady wykorzystania walorów edukacyjnych statku muzeum „Sołdek”

/ 15.45  dr inż. Jerzy Litwin / Gdzie powinien cumować „Sołdek”

/ 16.00–16.15 / dyskusja

PANEL 7 | HISTORIA PRZEMYSŁU STOCZNIOWEGO

/ 15.45  Andrzej Truszkowski /Jerzy Pacześniak (1909–1990) – projektant polskich statków handlowych

Informacja: Dział Promocji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież