24październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Zapraszamy na podniesienie bandery na holowniku „Herkules”

Herkules 17

Na oficjalnej stronie „WUŻ” Port and Maritime Services w Gdańsku nie ma jeszcze tej informacji. Z nieformalnych (nie potwierdzonych – red.) doniesień wynika jednak, że uroczyste podniesienie bandery na „Herkulesie” - najnowszym, najsilniejszym gdańskim holowniku – odbędzie się pojutrze, w czwartek, 17 listopada o godzinie 11:30. Uroczystość odbędzie się w miejscu publicznym, na Nabrzeżu Ziółkowskiego, tuż przed budynkiem Kapitanatu Portu.

Donosimy o tym z przyjemnością i liczymy na liczny udział mieszkańców Gdańska oraz wszystkich zainteresowanych sprawami morskimi.

„Herkules” to holownik typu ASD 2913 (tylnopędnikowy). Ma 29,10 m długości, 13,23 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 5,35 m wysokości bocznej. Moc napędu głównego wynosi  5050 kW (6772 KM). Będzie to, po wprowadzeniu do eksploatacji, najsilniejszy holownik w nie tylko Gdańsku, lecz i w całej Polsce. Jego uciąg na palu to ponad 80 T. Dla porównania, najsilniejszym do tej pory był w Gdańsku „Akul” (73 T), a w pozostałych polskich portach „Uran” (55 T).  

Kontrakt na budowę holownika zawarto z holenderską stocznią Scheepswerf Damen – Gorinchem B.V., zbudowano go jednak w Rumunii, w stoczni Santierul Naval Damen Galati SA. Stępkę pod budowę położono 24 listopada 2015 roku, wodowanie odbyło się 21 lipca 2016 w Galati. Do Gdańska „Herkules” przybył w poniedziałek, 31 października, na kilka dni przed zapowiadanym terminem (6 listopada).

info: redakcja NB / AD

fotografia: www.wuz.portgdansk.pl, Jarek Ramult

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież