27listopad2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Kuracja odświeżająca szczecińskich „Dźwigozaurów”

dzwigozaury 1

Szczecińskie „Dźwigozaury”, żurawie portowe z Nabrzeża Starówka, pochodzą z 1929 roku. Po latach nadszedł wreszcie czas na ich renowację – piaskowanie, malowanie.

- Znamy już kolory dźwigozaurów! – poinformował Nasz Bałtyk pan Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej Sp. z o.o.

Z przyjemnością zamieszczamy tę dobrą dla szczecińskiego portu, miasta i jego mieszkańców wiadomość:

________________________________________________________________________________________________________________________________

„...Prace renowacyjne przy portowych żurawiach stojących na Łasztowni ruszyły pełną parą. Pierwszy dźwig został już obudowany rusztowaniami. Niebawem pod foliowymi plandekami znikną kolejne dwa.

Trwające obecnie prace polegają na oczyszczeniu maszyn poprzez ich piaskowanie. Odbywają się one w górnej części konstrukcji żurawia (na tzw. kratownicy). Kolejnym krokiem będzie pomalowane elementów farbą podkładową oraz zabezpieczenie ich warstwą farby powierzchniowej.

W porozumieniu z właścicielem żurawi portowych, tj. Muzeum Narodowym w Szczecinie, ustalone zostały kolory farb, które zostaną użyte do odrestaurowania dźwigów. Punktem wyjściowym było ustalenie barw najstarszych warstw pokrywających konstrukcje obiektów. W wyniku przeprowadzonej odkrywki ustalono, że żurawie pomalowane zostaną w następujący sposób:

o   Kabina z zewnątrz – kolor zielony (RAL 6001)

o   Wnętrze kabiny – kolor szary (RAL 7047)

o   Kratownica – kolor żółty (RAL 1018)

o   Silniki – kolor niebieski (RAL 5012)

o   Część jezdna – kolor brązowy (RAL 8016)

o   Pozostałe elementy – kolor czarny (RAL 9004)

Z góry przepraszamy mieszkańców i przedsiębiorców działających na Łasztowni za hałas, który generować będą sprężarki. Korzystając z okazji informujemy także, że ze względów bezpieczeństwa niedozwolone jest wchodzenie pod osłony rusztowań podczas pracy sprężarki lub bezpośrednio po jej wyłączeniu. Wykonawca informuje również, że podczas prac malarskich nie jest zalecane przebywanie w obszarze malowania (pod osłoną rusztowań) oraz w bezpośrednim sąsiedztwie żurawi portowych...”

(Wykonawcą jest gdyńska spółka Mega, prace przy renowacji "dźwigozaurów" mają zostać ukończone w drugiej połowie stycznia 2017).

dzwigozaury 2

nb/red

info: Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy, Żegluga Szczecińska Sp. z o.o.

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież