27listopad2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Odliczanie do szczecińskiego finału regat The Tall Ships Races 2017

TALL SHIPS RACES SZCZECIN 2017

Rozpoczynamy odliczanie do szczecińskiego finału regat The Tall Ships Races 2017. Od zlotu żaglowców dzieli nas już tylko 6 miesięcy.

O regatach

Regaty wielkich żaglowców (The Tall Ships Races) rokrocznie organizowane są przez Sail Training International (STI). Ich celem, prócz świetnej zabawy w duchu sportowej rywalizacji i integracji środowiska żeglarskiego, jest propagowanie idei edukacji morskiej i wychowania młodzieży na pokładach jednostek z całego świata.

Wielki finał regat organizowany był przez Szczecin już dwa razy – w latach 2007 i 2013. Dwukrotnie zlot żaglowców w stolicy Pomorza Zachodniego okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości, a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów. Po raz trzeci finał wyścigu TSR nad Odrą odbędzie się od 5 do 8 sierpnia 2017 roku.

tall ships races 2017 trasa

Tegoroczna edycja regat wielkich żaglowców rozpocznie się w Halmstad w Szwecji. Z tego portu, 3 lipca, załogi wyruszą w swoją wielką przygodę. Pierwszy etap zakończy się w Finlandii w porcie Kotka, gdzie żeglarze odpoczną do 16 lipca. Następnie popłyną do fińskiego portu Turku. Ostatnim przystankiem w drodze do Szczecina będzie litewska Kłajpeda, skąd 1 sierpnia jednostki pożeglują na zachód. Wielki finał The Tall Ships Races odbędzie się w Szczecinie, gdzie zagości magiczny morski klimat, a miasto zamieni się w żeglarską stolicę Europy.

Gwiazdy na wodzie

Mimo że do zlotu zostało jeszcze trochę czasu organizatorzy finału uważnie przyglądają się liście startowej tworzonej przez Sail Training International. Jej lektura przysparza wielu powodów do radości. Na pół roku przed wielkim finałem wiemy już, że do Szczecina zawita 61 jednostek,
w tym aż 15 potwierdzonych żaglowców klasy A (a więc tych najbardziej widowiskowych).

Wśród jednostek, które już teraz zapowiedziały swoją obecność w Szczecinie znajdują się takie cuda jak brazylijski Cisne Branco („Biały Łabędź”),który na co dzień stacjonuje w Rio de Janeiro; rosyjska fregata Mir, która została wybudowana w 1987 roku w Gdańsku czy nasz rodzimy, 108-metrowy Dar Młodzieży.

Na liście żaglowców z klasy A znajdziemy także holenderskiego Eendrachta; Fryderyka Chopina, którego portem macierzystym jest Szczecin; La Grace z Czech; brytyjskie żaglowce Pelican of London i Royalist; polską Pogorię; portugalską Santa Marie Manuelę czy słynnego Kruzensterna z Rosji, który swoją obecność potwierdził w ostatni piątek. Lista wciąż jest otwarta.

 Źródło: Tomasz Owsik-Kozłowski / rzecznik prasowy finału regat The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież