27czerwiec2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdyńska stocznia Crist S.A. rozpoczyna prace nad budową nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego

Gdyńska stocznia Crist S.A. rozpoczyna prace nad budową nowoczesnego promu pasażersko samochodowego

Gdyńska stocznia Crist S.A. rozpoczyna prace nad budową nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego dla islandzkiego armatora. We wtorek odbyło się pierwsze cięcie stali. Jednostka będzie obsługiwała wymagające kursy pomiędzy wyspami islandzkiego archipelagu Westmana.

Ściśle mówiąc, prom o stoczniowym numerze budowy NB70, będzie się poruszał na trasie pomiędzy Landeyjahöfn, a Vestmannaeyjar – wyspami leżącymi w archipelagu Westmana, położonym 9 kilometrów od południowego wybrzeża Islandii. Vestmannaeyjar znane jest jako urokliwe, powulkaniczne miejsce wycieczek oraz ze słynnego zdjęcia samotnego domu położonego nieopodal urwiska. Czas podróży wyniesie 20 minut, co umożliwią parametry i wyposażenie jednostki zapewniające wysoką manewrowość i wydajny układ napędowy. Statek będzie wyposażony w hybrydowy system napędu głównego.

 Prom dla islandzkiego armatora stocznia Crist SA

Ponadto nowoczesna konstrukcja promu pozwala na operowanie w bardzo trudnych warunkach morskich – południowe wody Islandii zdominowane są przez długie fale oceaniczne oraz krótkie fale lokalne wywołane przez wiatr. Zimą nie rozpieszczają również warunki pogodowe, ale niskie temperatury oraz ulewne deszcze nie stanowią wyzwania dla promu wyprodukowanego w stoczni Crist S.A. NB 70 będzie dodatkowo przystosowany do okazjonalnych wyjazdów do innych, dalszych portów, stąd projekt oraz wykonanie jednostki są wysoce specjalistyczne – podsumowuje Radosław Pallach, Project Manager Crist S.A.

Prom obsłuży dziesięcioosobowa załoga, na pokładzie zmieści się od 390 pasażerów w sezonie zimowym do 540 pasażerów latem. Całość prac projektowych powstaje w Polsce i odpowiada za nie Crist S.A. Zamawiającym jest Vegagerðin – Islandzki Urząd Transportu Drogowego.

Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież