27listopad2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

ASTORIA przypłynie do Szczecina

ASTORIA foto1

Trudno znaleźć "Astorię" na satelitarnych mapach. Tę nazwę mają różne statki: masowiec, tankowiec, kontenerowiec, kuter rybacki i chyba nawet okręt wojenny. Dzięki numerowi IMO 5383304, pasażerska "Astoria" odnalazła się w Rostocku.

Właśnie o nią chodzi z trzech powodów. Po pierwsze przypłynie dziś w nocy do Szczecina i stanie przy Nabrzeżu Polskim. Pasażerowie będą mieli cały poniedziałek na zwiedzanie miasta. Po drugie jest najstarszym statkiem wycieczkowym (za rok skończy 70 lat). Po trzecie właśnie ta "Astoria", wówczas pod nazwą "Stockholm", zatopiła "Andrea Dorię", powodując śmierć 52 osób.

ASTORIA foto2

Fot. Gilbert Cailler / shipspotting.com

W 1960 roku statek kupiła Niemiecka Republika Demokratyczna i w jej barwach pływał jako wycieczkowiec "Voelkerfreundschaft"(Przyjaźń Narodów), wyłącznie do portów w krajach socjalistycznych, odwiedzając często Gdynię. Po licznych zmianach właścicieli i nazw, a także po zmieniających dość znacznie jego wygląd przebudowach, pływa obecnie pod banderą portugalską jako jeden ze statków operatora Cruise & Maritime Voyages.

Fot. tytułowa Robbie Cox / shipspotting.com
Źródło: Strona Posejdona

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież