06czerwiec2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Okręty NATO w gdyńskim porcie

OKRETY NATO W GDYNI 2017 foto1

Trzy fregaty rakietowe i okręt zaopatrzenia – to zespół jednostek Stałych Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One), który przybył z wizytą do Gdyni. Okręty Sojuszu można podziwiać przy Nabrzeżu Francuskim Portu Handlowego do wtorku 5 września.Trzy fregaty rakietowe i okręt zaopatrzenia – to zespół jednostek Stałych Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One), który przybył z wizytą do Gdyni. Okręty Sojuszu można podziwiać przy Nabrzeżu Francuskim Portu Handlowego do wtorku 5 września.

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano Dowództwu Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO. SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu, jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Przybyły do Gdyni zespół okrętów SNMG1 tworzą 3 fregaty rakietowe: norweska HNoMS Otto Sverdrup, portugalska NRP Francisco de Almeida i kanadyjska HMCS Charlottetown oraz niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Rhoen. Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w przypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania na morzu, okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu. 

OKRETY NATO W GDYNI 2017 foto2

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Ich zadaniem jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi. W sytuacji kryzysowej niemal natychmiast mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie świata.


Źródło: mat. prasowe Marynarki Wojennej RP

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież