19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Polscy rybacy w walce z odpadami morskimi na Bałtyku

PORT WŁADYSŁAWOWO KUTRY RYBACKIE

Każdego dnia do mórz i oceanów na całym świecie trafiają odpady stałe, takie jak sieci rybackie, plastik, czy opony, stanowiące ogromne zagrożenie dla morskiej fauny i flory. W ramach projektu „Czysty Bałtyk” pięć polskich organizacji rybackich zdecydowało się na podjęcie działań mających na celu oczyszczenie polskiej strefy Bałtyku. Projekt realizowany jest w oparciu o Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” w ramach poddziałania „Zbieranie utraconych narzędzi połowowych i odpadów morskich”.

 - Zagubione sieci rybackie, czyli tzw. sieci widma, po zatonięciu kontynuują połowy. Wydajność zalegających w morzach sieci wynosi od 20% ich roboczej wydajności połowowej w okresie pierwszych 3 miesięcy od zgubienia, do około 6% po 27 miesiącach. Te dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. - mówi Paweł Kozioł, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Rybaków Łodziowych "Mierzeja".

Ogromne zagrożenie dla zdrowia Bałtyku stwarzają także odpady plastikowe. Foliowe torebki, plastikowe zgrzewki czy różnego rodzaju polimerowe żyłki stanowią śmiertelną pułapkę dla morskich ssaków i ptaków, które często zaplątują się w tego typu odpady. Jak pokazują badania, aż 54% gatunków morskich znajdujących się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych IUCN zostało dotknięte problemem odpadów morskich (STAP 2011).

- Ilość odpadów w morzach i oceanach oraz ich wpływ na ekosystemy morskie można ograniczyć. W tym celu konieczne są działania na rzecz ograniczania ilości powstających odpadów, uporządkowanie gospodarki odpadami, propagowanie recyklingu oraz działania służące usuwaniu odpadów, które już do mórz trafiły. Dlatego też z chęci ochrony tego cennego zasobu jakim jest dla nas Morze Bałtyckie, zdecydowaliśmy się na realizację projektu „Czysty Bałtyk”. – dodaje Kozioł.

Projekt „Czysty Bałtyk” ma na celu zarówno oczyszczenie Bałtyku z odpadów morskich, jak i zwiększenie świadomość społeczeństwa oraz użytkowników morza na temat porzuconych sieci rybackich i ich wpływu na środowisko. Projekt realizowany jest przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków, Zrzeszenie Rybaków Morskich - Organizacja Producentów Władysławowo, Grupę Kołobrzeską – Organizacja Rybaków Łodziowych, Darłowską Grupę Producentów Ryb i Armatorów Łodzi Rybackich oraz Stowarzyszenie Rybaków Łodziowych „Mierzeja”. Działania w ramach projektu będą realizowane do końca listopada 2017 roku.


Fot. Dominik Dzigman

Źródło: Informacja prasowa

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież