27listopad2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Okręty w Szczecinie

FGS Sulzbach Rosenberg M1062

Cztery wojskowe okręty wpłyną w piątek (1.12.2017) do Szczecina. Jednostki polska, łotewska, niemiecka i holenderska zacumują u podnóża Wałów Chrobrego. W weekend otworzą swoje pokłady dla zwiedzających.

 Wizyta robocza czterech okrętów rozpocznie się w piątek przed godz. 10.00. Wówczas, planowo, jednostki powinny przybić do Bulwaru Chrobrego – wzdłuż ulicy Jana z Kolna.

Dowódcy okrętów postanowili otworzyć pokłady dla zwiedzających w sobotę i w niedzielę w godzinach od 13.00 do 15.00. Wojskowe jednostki wypłyną ze Szczecina w poniedziałek rano.

Szczecin, jak zwykle przy tego typu wizytach, zapewni gościom możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem. W planach jest m.in. odwiedzenie schronów pod dworcem PKP. Prócz tego – także tradycyjnie – Centrum Żeglarskie zadba o codzienne dostawy świeżego pieczywa dla załóg.

Zgodnie z ceremoniałem morskim okręty zostaną powitane i pożegnane odegraniem hymnu bander i pokłonem banderowym na stacji pilotów.

Jakie okręty przypłyną do Szczecina?

  • ORP Wicko – trałowiec projektu 207 zbudowany w 1987 roku dla polskiej Marynarki Wojennej. Długość okrętu to ponad 38 metrów.
  • Makkum (Holandia) – 52-metrowy holenderski niszczyciel min.
  • FGS Sulzbach-Rosenberg (Niemcy) – wybudowany w 1996 roku niemiecki niszczyciel min.
  • LVNS Virsaitis (Łotwa) – minowiec wybudowany w 1978 roku w Norwegii pod nazwą „Vale”. Jednostka została przekazana łotewskiej Marynarce Wojennej w 2003 roku. Mierzy prawie 65 metrów.

 

Fot. Arki Wagner | shipspotting.com 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież