19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Rozpoczęły się szkolenia przed Rejsem Niepodległości

Szkolenia przed Rejsem Niepodleglosci foto 1

Za 32 dni rozpocznie się wielka morska wyprawa, w której wezmą udział. Teraz solidnie się do niej przygotowują. W Gdyni rozpoczęły się szkolenia dla uczestników Rejsu Niepodległości. Podczas zajęć uczą się m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy, czy technik ratunkowych. Młodzi ludzie odliczają też już dni do rejsu.

Rejs Niepodległości jest organizowany dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy świętować w tym roku. 20 maja 2018 roku „Dar Młodzieży” wypłynie z Gdyni, żeby okrążyć glob. Rejs to ogromne wyzwanie, statek spędzi w morzu 10 miesięcy i przepłynie w tym czasie 33 tysiące mil morskich. Popłynie w nim stała załoga żaglowca i studenci ze Szczecina oraz Akademii Morskiej w Gdyni. Oprócz nich na pokładzie „Daru Młodzieży” znajdą się też laureaci konkursu, który zorganizowano z okazji tej wielkiej morskiej wyprawy.

 W czasie rejsu będą oni pełnić rolę Młodych Ambasadorów i reprezentować nasz kraj, opowiadać o kulturze i historii Polski podczas wizyt w poszczególnych miastach na trasie rejsu. Młodzi Ambasadorzy popłyną na jednym, wybranym odcinku Rejsu Niepodległości dookoła świata. Będą się wymieniać w trakcie rejsu, a to dlatego, że niemożliwe jest zabranie jednocześnie wszystkich. Na pokładzie może podróżować 196 osób, w tym 35 osób stałej załogi.

Do niezwykłej morskiej wyprawy zostały już tylko 32 dni. Dlatego grupa 77 uczestników Rejsu Niepodległości przyjechała do Gdyni, żeby odpowiednio się do niej przygotować. Od poniedziałku, 16 kwietnia, na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej rozpoczęli oni udział w specjalistycznych szkoleniach. Ich ukończenie jest warunkiem tego, żeby mogli wypłynąć w rejs. Uczą się na nich m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy. To szczególnie ważna umiejętność podczas morskiej żeglugi. 

Poznają bardziej zaawansowaną pomoc niż przeciętny człowiek, bo tego wymaga morze. Powinni mieć świadomość, że to od nich zależy życie drugiego człowieka. To nie jest tak, jak na lądzie, że wezwie się karetkę i ona w ciągu kilku minut przyjedzie i udzieli pomocy. Na morzu to wszystko jest odroczone w czasie, więc muszą sobie radzić sami, dopóki służby do nich nie dotrą. Ta wiedza to podstawa i jest obowiązkowa. Każdy, kto patrzy na załoganta wie, że umie on udzielić pierwszej pomocy i tego się tu uczą – mówi Tomasz Murawiew, starszy ratownik, który prowadził jedno ze szkoleń.

Trwające w Gdyni szkolenie to zintegrowany kurs STCW (Basic Safety Training). Pierwsza pomoc jest tylko jednym z jego elementów. Młodzi ludzie zdobędą tam też wiele innych praktycznych informacji. Dowiedzą się, jak udzielać pomocy w wodzie i przejdą kursy w zakresie indywidualnych technik ratunkowych, ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej oraz problematyki ochrony na statku. Wszystko po to, żeby mogli być częścią załogi i wiedzieli, jak sobie radzić w ewentualnych sytuacjach kryzysowych.

Rejs Niepodległości
Podczas Rejsu Niepodległości „Dar Młodzieży” odwiedzi: Lizbonę, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Hong Kong, Shanghaj, Osakę, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Nowy Jork, Hortę i Antwerpię. Następnie wróci do Gdyni.

trasa rejsu niepodległości

 

Fot. Magdalena Czernek

Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież