19październik2018     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP Sokół zakończył służbę

ORP SOKÓŁ ZAKOŃCZYŁ SŁUŻBĘ fot1

Dziś (08.06.2018)po raz ostatni opuszczono banderę na okręcie podwodnym ORP Sokół. To druga z czterech jednostek typu Kobben wycofywana ze służby w Marynarce Wojennej. Docelowo okręt ma pełnić funkcję muzealną. 

- To podniosły moment i wyjątkowa chwila nie tylko dla załogi okrętu, ale i dla całej braci marynarzy okrętów podwodnych. To czas podsumowań 16 lat służby dla Polski. Będziemy wspominać ORP Sokół jako towarzysza niezliczonych zadań, jakie realizowaliśmy na morzu. Dzięki niemu mogliśmy godnie i z honorem reprezentować biało-czerwoną banderę - mówi kmdr ppor. Łukasz Szmigiel, ostatni dowódca ORP Sokół. – Do naszych podstawowych zadań należała obrona i ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. ORP Sokół to okręt, który spełnia wszystkie wymagania, jakie są stawiane przed okrętem podwodnym. Należy jednak pamiętać, że jednostka jest w sędziwym wieku – dodaje.

 Uroczystość ostatniego opuszczenia bandery odbyła się w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. Okręt, w ciągu swojej służby, w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył prawie 26000 mil morskich i wykonał 174 zanurzenia. Załoga okrętu składała się z 24 marynarzy.

- Zgodnie z ceremoniałem bandera została opuszczona przez dowódcę okrętu i przekazana do Muzeum Marynarki Wojennej. Zgodnie z decyzją ministra również sam okręt został tam przekazany. Ma pełnić funkcję okrętu muzeum - mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.

ORP Sokół stanie w reprezentacyjnym miejscu Gdyni. Wśród propozycji znajduje się między innymi skwer Kościuszki i molo Południowe. 

ORP SOKÓŁ ZAKOŃCZYŁ SŁUŻBĘ fot2

 - Uważamy, że najwłaściwszą lokalizacją okrętów, również tych, które są obiektami muzealnymi, jest miejsce przy nabrzeżu, na wodzie. Gdyby z przyczyn technicznych okazało się, że jest to niemożliwe, to dopuszczamy umieszczenie go w suchym doku. Chcielibyśmy, żeby wtedy miał on taką głębokość, że okręt wystawałby z niego tyle, ile z wody – tłumaczy Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. – Jednak najbardziej chcielibyśmy go zobaczyć przy istniejącej gdyńskiej kolekcji okrętów muzealnych w sąsiedztwie ORP Błyskawica i Daru Pomorza – proponuje. 

Okręt podwodny ORP Sokół wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Jednostkę zwodowano 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej Norwegii został on przekazany polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwona bandera po raz pierwszy została na nim podniesiona 4 czerwca 2002 roku. Uroczyste nadanie imienia i chrzest okrętu odbył się w Porcie Wojennym w Gdyni, a matką chrzestną jednostki została Grażyna Zemke.

Fot. Lechosław Dzierżak

Źródło: gdynia.pl 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież