14październik2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gwiazdą parady okrętów z okazji 100 rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej w Polsce będzie chiński okręt

00 IMG 2217a

Największą atrakcją jutrzejszej wielkiej parady okrętów wojennych z okazji Święta Morza w Gdyni oraz setnej rocznicy powstania Marynarki Wojennej miał być udział w niej okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”. Historyczny niszczyciel miał być wyholowany z portu przez holowniki Marynarki Wojennej, z jego dział miał być również oddany uroczysty salut, składający się z 21 wystrzałów. O udziale „Błyskawicy” pisały szeroko wszystkie media, nie tylko polskie, informację wydrukowano też w kilku językach w oficjalnym folderze z programem obchodów Święta Morza, który wciąż dostać można (między innymi) w punkcie Informacji Turystycznej w Gdyni.

Nikt jednak nie zadał sobie trudu poinformowania opinii publicznej, że plany zmieniono i „Błyskawica” wcale w morze nie wyjdzie. Zrobiono to po cichu bez słowa wyjaśnienia.

Gwiazdą więc jedynej w swoim rodzaju, rocznicowej parady będzie nie nasz, tylko chiński okręt wojenny, fregata rakietowa FFG „Binzhou”. Przybyła ona do Gdyni wczoraj o godzinie 14:00 i stanęła przy nabrzeżu Pomorskim naprzeciw Oceanarium, w miejscu, w którym zazwyczaj cumuje „Dar Młodzieży” podczas pobytu w macierzystym porcie. Chiński okręt nie tylko weźmie udział w paradzie, ale można go też będzie w kolejnych dwóch dniach zwiedzać (jednakowoż bez możliwości fotografowania). Każdy więc będzie miał szansę, by zobaczyć go z bliska.

Nikt jednak nie zobaczy go tak, jak na poniższych zdjęciach, zrobionych wczoraj podczas wejścia „Binzhou” do Gdyni z pokładu asystującego mu holownika. Autorem tych fotografii jest pan Juliusz Krampichowski, który udostępnił je Naszemu Bałtykowi. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaprezentować Wam ten ekskluzywny materiał.

Fotografie: © Juliusz Krampichowski 2018

Info i redakcja: AD / NB

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież