12listopad2018     ISSN 2392-1684

Aktualności

ATLAS - nowy holownik w gdańskim porcie

ATLAS DSC0852a

Tuż przed południem podniesiono dziś banderę na najnowszym holowniku gdańskiego przedsiębiorstwa WUŻ Port and Maritime Services. Zbudowany w Wietnamie holownik powstał na podstawie projektu ASD 2411 grupy Damen. Ma 24,47 m długości, 11,13 m szerokości, 3,6 m zanurzenia i ponad 70 ton uciągu na palu. Nazwano go ATLAS.

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli przedstawiciele armatora, Urzędu Morskiego, Portu Gdańsk, gdańskich Pilotów oraz zaproszeni (i niezaproszeni) goście, a także powiadomiona część prasy.

Obecny był również ksiądz, który poświęcił banderę i statek, a także skropił symbolicznie zebranych na Nabrzeżu Ziółkowskiego ludzi. Program uświetniła delegacja uczniów Zespołu Szkół Morskich (ładnie wyglądali w mundurkach), o oprawę muzyczną zadbał kwartet smyczkowy, który w kulminacyjnym momencie zagrał hymn Polski w najwolniejszym z możliwych tempie.

Po uroczystości zaproszonych gości podjąć miał wynajęty przez organizatorów niby-żaglowiec „Dragon”, by przewieźć ich na pokład promu „Wawel”, na którym przygotowano przyjęcie.

Reszta uczestników obejrzeć miała pokaz (siłą rzeczy niektórych zaledwie) możliwości holownika na wodzie. Zamierzenie udałoby się lepiej, gdyby „Dragon” nie podszedł niepotrzebnie zbyt wcześnie pod nabrzeże, zasłaniając sobą praktycznie cały widok. Niestety, drugi raz podniesienia bandery na „Atlasie” zorganizować się nie da, pozostanie więc niedosyt i złość na fatalną organizację.

Red NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież