19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Admirał Unrug - w drodze do Polski | Program uroczystości

ORP Gen. K. Pułaski fot1

Na wodach Kanału La Manche, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski pożegnała przedwojennego dowódcę Floty i Obszaru Nadmorskiego, admirała floty Józefa Unruga. Marynarze Pułaskiego zgodnie z ceremoniałem morskim oddali cześć admirałowi.

Po zakończonych uroczystościach podjęcia szczątków śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii, które odbyły się 24 – 25 września w Montresor i Breście, fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko zmierza do macierzystego portu Wojennego w Gdyni.

W środę, 27 września, w godzinach porannych, na spotkanie fregaty ORP Gen. T. Kościuszko, wyszła druga polska fregata ORP Gen. K. Pułaski, odbywająca obecnie szkolenie w NATO-wskim ośrodku w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z marynarską tradycją załoga ORP Gen. K. Pułaski oddała cześć powracającemu do Polski admirałowi floty Józefowi Unrugowi, wywiązując się tym samym z obowiązku dbania o godność nieżyjących marynarzy, jaki spoczywa na współczesnej Marynarce Wojennej RP. Już w najbliższy wtorek, 2 października, prochy admirała i jego żony spoczną w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej. Przedwojennemu dowódcy Floty i Obszaru Nadmorskiego w Jego ostatniej drodze towarzyszyć będą najwyższe władze państwowe z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele.

ORP Gen. K. Pułaski fot2

Symboliczny powrót nad Bałtyk przedwojennego dowódcy floty i Obszaru Nadmorskiego, nierozerwalnie łączy się z obchodzoną w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej. W swojej woli testamentalnej admirał floty Józef Unrug, dowódca polskiej Floty i Obrony Wybrzeża z 1939 roku, upomniał się o przywrócenie pamięci, pełną rehabilitację i godne uczczenie bohaterstwa podwładnych i towarzyszy broni.

Przebywając na emigracji we Francji, przed śmiercią zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski będzie jedynie możliwe: „jeżeli uprzednio lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni i zrehabilitowani także - mający prawo do pamięci Narodu - koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu”. Wśród nich wymienił m.in. kontradmirałów S. Mieszkowskiego i J. Staniewicza oraz komandora Z. Przybyszewskiego. Dla przywrócenia dobrego imienia Marynarce Wojennej RP admirał domagał się także „dokładnego, jasnego i publicznego ustalenia winy oraz ukarania winnych” popełnionych na nich zbrodni. Spełnienie głównych warunków okazało się możliwe dopiero w 2013 roku – po odnalezieniu przez Zespół Instytutu Pamięci Narodowej szczątków wspomnianych oficerów w kwaterze „Ł”, na tzw. Łączce, na warszawskich Powązkach i ich późniejszej identyfikacji. Wywiązując się z obowiązku dbania o godność nieżyjących marynarzy, jaki spoczął przede wszystkim na współczesnej Marynarce Wojennej RP, przedstawiciele Rodzin zamordowanych oficerów oraz kilku instytucji państwowych utworzyli w 2016 roku Komitet Organizacyjny, którego celem było wypełnienie woli śp. admirała floty Józefa Unruga.

Dzięki zaangażowaniu Komitetu, na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu utworzona została Kwatera Pamięci, gdzie spoczną szczątki admirała floty J. Unruga obok pochowanych wcześniej kontradmirała S. Mieszkowskiego, kontradmirała J. Staniewicza i komandora Z. Przybyszewskiego oraz innych oficerów, podoficerów i marynarzy, których bohaterstwo i poświęcenie nie zostaną zapomniane.

Program uroczystości

1 października 2018 r. - Hel
uroczystości poprzedzające

  • 09.00–09.55 - wystawienie trumien w kościele pw. Bożego Ciała w Helu;
  • 09.55–10.00 - odsłonięcie tablic poświęconych ofiarom reżimu komunistycznego;
  • 10.00–11.00 - msza święta;
  • 11.30–12.30 - uroczystości patriotyczne przy Pomniku Obrońców Helu;
  • 12.30–14.30 - uroczyste przejście okrętów MW RP z Helu do Gdyni - z trumnami śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii na pokładzie /w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, przejazd drogą lądową/;
  • 14.30–15.05 - przejście konduktu pogrzebowego do Kościoła Garnizonowego MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu;
  • 15.15–21.00 - czuwanie przy trumnach śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii.

2 października 2018 r. - Gdynia
uroczysty pogrzeb państwowy z ceremoniałem wojskowym

  • 08.00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach MW;
  • 08.00–10.00 – wystawienie posterunku honorowego przy trumnie śp. wiceadmirała Józefa Unruga w Kościele Garnizonowym MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47);
  • 10.00–11.20 - msza święta pogrzebowa;
  • 11.20–12.50 - przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej (ul. ks. Muchowskiego 18);
  • 12.50–14.10 - uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Fot. st. chor. mar. Piotr Leoniak

Źródło: 3fo.wp.mil.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież