23kwiecień2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Patrol - 18 - Epizod w porcie Dziwnów

wiczenie PATROL 18 fot1

Dzisiaj, 17 października 2018 roku, w Dziwnowie realizowano jeden z epizodów praktycznych ogólnokrajowego ćwiczenia systemu wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu pk. Patrol-18.

 wiczenie Patrol 18 fot 2

Scenariusz epizodu w Dziwnowie zakładał, iż jedna z jednostek pływających Inspektoratu Rybołówstwa wyłowiła w sieciach beczkę z nieznaną substancją. Kilku członków załogi zastało poparzonych przez wypływającą z niej substancję, a cała załoga uskarżała się na silne pieczenie oczu. Na podstawie skutków działania określono prawdopodobieństwo skażenia jednostki bojowym środkiem trującym – BŚT. Na wniosek Wojewody do Ministerstwa Obrony Narodowej podjęto decyzję o wydzieleniu sił i środków z Sił Zbrojnych RP, w wyniku której Kompania Chemiczna 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa otrzymała zadanie rozpoznania i likwidacji skażenia.

Patrol 18 ćwiczenie fot 3

patrol 18 ćwieczenie foto 4

 

Epizod praktycznego działania w porcie Dziwnów miał na celu sprawdzenie procedury postępowania w przypadku skażenia jednostki pływającej oraz załogi wyłowionym BŚT.

Ćwiczenie pk. Patrol-18 jest to przedsięwzięcie cykliczne, organizowane co 3 lata. Ma na celu sprawdzenie i zgrywanie mechanizmów współdziałania podmiotów sfery cywilnej i wojska z poszczególnych resortów wchodzących w skład Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania – KSWSiA. Podczas ćwiczenia sprawdzana jest efektywność wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami oraz doskonalone są procedury reagowania na powstałą sytuację kryzysową.

Źródło: informacja prasowa

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież