23kwiecień2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Katastrofa w trakcie ćwiczeń NATO – ciężko uszkodzony norweski okręt HELGE INGSTAD

HELGE INGSTAD

Dziś rano doszło do kolizji wracającej z manewrów NATO Trident Juncture norweskiej fregaty HELGE INGSTAD z 250-metrowym tankowcem SOLA TS. Zdarzyło się to około godziny 4.00 niedaleko terminalu naftowego w norweskiej gminie Øygarden w Hordaland. Powód zderzenia jest jeszcze nieznany.

Norweska fregata została ciężko uszkodzona i zaczęła nabierać wody. Załoga została ewakuowana i podjęta przez przybyłe na miejsce wypadku holowniki i jednostki ratownicze. Na pokładzie pozostało tylko 10 osób, które skierowały okręt w stronę bliskiego brzegu, by zapobiec zatonięciu. Jednak i oni musieli wkrótce opuścić fregatę.

Jednostkom biorącym udział w akcji ratowniczej udało się dopchnąć fregatę do mielizn wokół grupy wysepek w Hjeltefjord, gdzie okręt osiadł na dnie. Nie wiadomo jeszcze, czy uda się utrzymać leżący na burcie, na wpół zatopiony okręt w tej pozycji, sprawę badają norweskie służby. Na skutek mas wody wewnątrz jednostki i rozległych uszkodzeń prawej burty sytuacja jest trudna i niejasna.

Według docierających informacji z fregaty wyciekło około 10.000 litrów oleju napędowego. Akcję ratowniczą koordynuje norweska Straż Przybrzeżna.

Jak podaje rzecznik norweskiej Marine, rannych zostało ośmiu członków załogi fregaty. Z liczącej 23 osób załogi tankowca nikomu nic się nie stało..

Fregata należy do składu Standing NATO Maritime Group 1

Opracowanie: NB/AD 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Komentarze   

0 #1 Slaw 2018-11-08 17:53
Pytanie za 100 punktów do autora co z tankowcem :D
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież