21sierpień2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

„Mamy rozkaz Cię utrzymać…" - wystawa stała w Muzeum Marynarki Wojennej RP

1 wystawa Mamy rozkaz Cię utrzymać

Utworzona z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nowa wystawa stała „Mamy rozkaz Cię utrzymać…” jest już otwarta! To jednak nie wszystkie zmiany, jakie w tym roku przeszło gdyńskie muzeum.

Nowa ekspozycja to wielowątkowa opowieść o polskich marynarzach i Marynarce Wojennej. Począwszy od momentu jej powstania i budowy, poprzez czas wojennej zawieruchy, okres PRL-u, aż po dzień dzisiejszy i związane z tym nowe wyzwania. Wszystko to zaprezentowane w nieszablonowej formie.

 2 wystawa Mamy rozkaz Cię utrzymać
– Nowa wystawa łączy nowoczesność, atrakcyjny plastycznie wystrój oraz multimedia z muzealną klasyką. Opowieść tworzą zabytki, zachowane ślady przeszłości. Na wystawę trafiły najcenniejsze – pamiątki po twórcach marynarki, wojennych bohaterach, okrętach, zwycięstwach i dramatach. Atutem wystawy są zatem oryginalne eksponaty oprawione w nowoczesną formę oraz atrakcyjna kolekcja modeli okrętów – zachęcają muzealnicy.

„Mamy rozkaz Cię utrzymać…” znajduję się na środkowym poziomie muzeum.

Metamorfozie uległy także pozostałe dwie kondygnacje budynku. Znajdująca się na parterze tzw. zbrojownia przedstawia najcenniejsze uzbrojenie z bogatej kolekcji Muzeum Marynarki Wojennej, w tym broń przeciwlotniczą, działka, pociski rakietowe czy miotacze bomb głębinowych.

3 wystawa Mamy rozkaz Cię utrzymać

Dużą atrakcją jest także multimedialny symulator. – Stanowisko jest oparte na realiach alianckich działań prowadzonych na Morzu Śródziemnym jesienią roku 1942. Zwiedzający może wcielić się w rolę strzelca karabinu maszynowego Lewis na pokładzie ORP „Błyskawica” zwalczającego miny oraz odpierającego ataki nieprzyjacielskiego lotnictwa – dodają pracownicy muzeum.

4 wystawa Mamy rozkaz Cię utrzymać

Z kolei wystawa na trzecim piętrze przenosi nas w świat starych żaglowców. Prezentowane są na niej modele statków od późnego średniowiecza do drugiej połowy XIX wieku.

– Spacer po wystawie pozwoli wczuć się w specyfikę służby na statkach i okrętach, które nierzadko decydowały o losach państw i narodów. Wzbogaceniem ekspozycji są oryginalne elementy uzbrojenia i oporządzenia walczących na pokładach okrętów. Hełmy, z unikatowym kapalinem z XVI wieku, egzemplarze broni białej, palnej czy kule okrętowe. Prawdziwym rarytasem wśród naszych zbiorów jest oryginał tzw. mapy Lubinusa – kartograficznego obrazu Pomorza Zachodniego z XVII wieku – podkreślają muzealnicy.

W grudniu Muzeum Marynarki Wojennej można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Ostatnie wejście osób zwiedzających o godz. 16.20.

Źródło: gdynia.pl

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież