18lipiec2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Baltimaxy w Porcie Gdynia

Port Gdynia foto z drona

Potężne unijne dofinansowanie sięgające 273 milionów złotych pozwoli na nowe inwestycje w Porcie Gdynia. Jeszcze przed końcem 2018 roku podpisano umowę, dzięki której uda się m.in. przebudować nabrzeża i pogłębić tor podejściowy oraz akweny wewnętrzne. Wszystko po to, aby w przyszłości w Gdyni można było obsługiwać jednostki o parametrach Baltimax, największe pływające po basenie Morza Bałtyckiego.

Dobre wieści płyną z Portu Gdynia – inwestycje, które pozwolą na obsługiwanie w Gdyni jednostek o zanurzeniu do 15 metrów zostaną dofinansowane unijnymi środkami. Aż 273 miliony złotych pokryją częściowo koszta przebudowy obrotnicy, pogłębiania akwenów wewnętrznych czy przebudowy nabrzeży. Umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisano jeszcze przed końcem roku.

Tym samym rozpoczyna się na dobre kilkuletni proces prac. Przypomnijmy, że do tej pory ze środków własnych Port Gdynia zrealizował większą cześć prac dotyczących powiększenia obrotnicy numer 2 do średnicy 480 m w Basenie IX. Przetarg wyłonił też wykonawcę przebudowy nabrzeży Słowackiego i Włoskiego.

W planach pozostaje między innymi przeprowadzenie robót budowlanych związanych z przeniesieniem doku pływającego Stoczni Marynarki Wojennej, pogłębienie do -16 m akwenów wewnętrznych oraz zmodernizowanie i zabezpieczenie nabrzeży wzdłuż kanału portowego: Słowackiego, Włoskiego i Norweskiego oraz nabrzeży przeładunkowych: Helskiego i Indyjskiego.

- Do wszystkich prac w ramach inwestycji podchodzimy profesjonalnie i kompleksowo. Możliwość obsługi statków masowych i kontenerowych o maksymalnych parametrach sprawia, że oprócz prac modernizacyjnych i budowlanych, polepszać będziemy również warunki nawigacyjne – komentuje Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Chcemy, aby nasz port był bezpieczny, dlatego równolegle dokonywany jest montaż systemu pomiarowego GBAS-RTK, który jest kolejnym krokiem w stronę pełnego wdrożenia najbezpieczniejszego mechanizmu naprowadzania statków na świecie. W ujęciu uniwersalności przeładowywanych towarów, Port Gdynia jest pierwszym w Europie portem z tego rodzaju systemem precyzyjnego wyznaczania pozycji statków z dokładnością do kilku centymetrów - dodaje.

Cały projekt składa się z dwóch zadań podzielonych na etapy. Etapy I i III obejmują pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia, a etapy II i III są związane z przebudową nabrzeży.

Wszystko po to, aby do Portu Gdynia mogły zawijać statki o tzw. parametrach Baltimax - o zanurzeniu do 15 metrów (obecne maksymalne zanurzenie to 13 metrów. Celem jest też wspomniana poprawa warunków nawigacyjnych i poprawa stanu bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych. Jednocześnie prace są związane z przyjętą wcześniej strategią rozwoju oraz Programem Rozwoju Polskich Portów Morskich do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku).

Całkowita wartość projektu, który będzie realizowany do 31 października 2022 roku to prawie 557 milionów złotych. Dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Jednocześnie warto przypomnieć, że to nie wszystkie z inwestycji planowanych w Porcie Gdynia. W grudniu z sukcesem zakończono dialog techniczny dotyczący tzw. Portu Zewnętrznego, co pozwoli na korekty jego koncepcji.


Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież