27czerwiec2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Hala w Stoczni Gdańskiej, w której mieścił się warsztat Lecha Wałęsy została wpisana do rejestru zabytków

Warsztat Lecha Walesy

Procedura wpisu przebiegła sprawnie, a cała sytuacja była dość nietypowa. - To budynek ważny i nietuzinkowy, bo mieścił się w nim warsztat, w którym pracował Lech Wałęsa. Wpis jest o tyle ciekawy, że został dokonany na wniosek samego właściciela. Jak na tereny stoczniowe nie jest to sytuacja codzienna - przyznaje Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. - Budynek jest objęty wpisem do rejestru, właściciel zna warunki na jakich może inwestować. Ponadto może do tych inwestycji szybko i bez problemu przystępować. Wiemy, że właściciel planuje tam działalność gastronomiczną - dodaje M. Tymiński.

Warto podkreślić, że konserwator zabytków dokonała wpisu niezależnie od procedury, która toczy się dla innych terenów po stoczniowych. Do rejestru zabytków ma zostać wpisany cały teren stoczni sprzed 1989 roku.

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku wpływa coraz więcej wniosków o wpis do rejestru z terenu Pomorza. - Ludzie chcą wpisywać swoje obiekty do rejestru zabytków, wiedzą, że wiąże się to nie tylko z obowiązkami, ale także z otrzymaniem dotacji na remont. Tych wniosków jest coraz więcej, co cieszy – mówi Tymiński.

Wśród zgłaszanych obiektów są przede wszystkim domy, dwory i obiekty industrialne.

Fot. wikipedia.org / Brian Solis
Źródło: Aleksandra Nietopiel/mkul, Radio Gdańsk radiogdansk.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież