05kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Państwowa Stocznia NAUTA w tarapatach – nie będzie już budować statków!

stocznia NAUTA

Na własnej stronie internetowej Stocznia Nauta informacji tej nie podaje (najświeższa wiadomość jest z listopada 2018), skądinąd wiadomo jednak, że po serii wypadków i incydentów, wielokrotnych zmianach prezesów i w obliczu rosnących długów Nauta zamyka produkcję nowych statków. Przypomnijmy, że od kilku lat Stocznia Remontowa Nauta należy do funduszu Mars FIZ, czyli de facto do Państwowej Grupy Zbrojeniowej.

Zakład Nowych Budów, działający od grudnia 2013 roku na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, miał być jednym z filarów działalności stoczni. Wygląda na to, że filar ten runął.

Jak donosi serwis trojmiasto.pl, Nauta „…w połowie roku, po zbudowaniu ostatniego zamówionego statku, zamknie Zakład Nowych Budów i będzie działać już tylko w oparciu o infrastrukturę po Stoczni Gdynia. Zgodnie z planem władz spółki ma się zająć już tylko remontami statków, ewentualnie ich produkcją na potrzeby Marynarki Wojennej. Kilka lat temu deklarowano jednak, że to właśnie produkcja w Zakładzie Nowych Budów jest przyszłością firmy

Problemy stoczni pojawiły się podczas budowy statku naukowo-badawczego "Oceanograf" dla Uniwersytetu Gdańskiego. Okazało się, że jest źle zaprojektowany i trzeba dokonać wielu zmian w jego budowie i wymiarach. Koszty (14 mln zł) musiała ponieść stocznia.

W 2017 roku stoczniowcom udało się utopić w porcie pływający dok z zadokowanym w nim norweskim statkiem „Hordafor V”. W zeszłym roku kolejnym ciosem okazał się poważny pożar w Zakładzie Nowych Budów.

Na dodatek spółka ciągle miała nowych prezesów – tylko od zeszłego roku było ich trzech.

Co dalej? Majątek Zakładu ma być sprzedany lub wydzierżawiony. Czeka na niego kolejka chętnych – prywatnych stoczni, które nieźle sobie radzą na tym rynku…”

O Zakładzie Nowych Budów pisaliśmy w Naszym Bałtyku w Morskich Kadrach Antka w styczniu 2017 roku: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/3051-zaklad-nowych-budow-gdynska-nauta-w-gdansku.html

Info: NB / AD za trójmiasto.pl, 16 lutego 2019

Foto: © Antoni Dubowicz

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież