14październik2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Będzie kolejne opóźnienie w budowie okrętów bojowych dla Marynarki Wojennej

ORP KASZUB foto naszbaltyk com Dominik Dzigman

Informacje o opóźnieniach w budowie okrętów bojowych dla Marynarki Wojennej przekazane zostały przez Departament Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Według najnowszych danych budowa okrętów bojowych rozpocznie się najwcześniej w drugiej połowie 2023 roku.

To oznacza, że pierwszy okręt obrony wybrzeża typu Miecznik może być gotowy nie prędzej niż w 2026 roku. Pierwszy okręt podwodny typu Orka - zakładając optymistyczny scenariusz - wejdzie do służby 2 lata później. Taką informację podał branżowy Dziennik Zbrojny, powołując się na dane, zaprezentowane przez MON podczas marcowej konferencji "Dzień Przemysłu".

I o ile o przesunięciu budowy Orki mówiło się już od blisko roku, o tyle w przypadku Miecznika jest to niespodzianka. Jeszcze w grudniu rozpoczęto bowiem formalne przygotowania do zamówienia okrętów. Powodem było między innymi to, że obecnie wykorzystywane fregaty mają po 39 lat i trzeba myśleć o ich wymianie.

ORP SLAZAK foto Antoni Dubowicz naszbaltyk com

"Ślązak", fot. Antoni Dubowicz | naszbaltyk.com

Nieoficjalnie mówi się, że powodem kolejnych opóźnień w modernizacji Marynarki Wojennej jest przyspieszenie - w związku z kolejną katastrofą Miga - programu Harpia. Zakłada on zakup 32 myśliwców piątej generacji. Dodajmy, że do 2023 roku mają powstawać okręty wsparcia - dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran i okręt ratowniczy, a także, powstający od blisko 20 lat, Ślązak.

Fot. tytułowa Dominik Dzigman | naszbaltyk.com
Źródło: radiogdansk.pl 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Komentarze   

0 #1 Vvv 2019-04-11 09:14
Nie 32 ale 16 :)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież