Aktualności

Okręt dla szwedzkiej marynarki wojennej zbudowany w Gdyni

Okręt dla szwedzkiej marynarki wojennej w doku PGZ Stoczni Wojennej

Wyjątkową jednostkę dla szwedzkiej marynarki wojennej zbudowano w Gdyni. Stocznia Wojenna w porozumieniu ze Stocznią Remontową Nauta zakończyła kolejny etap budowy okrętu SIGINT, który po wyposażeniu w Szwecji posłuży m.in. do walki radioelektronicznej.

To jeszcze nie końcowe wodowanie, ale już pierwsze, symboliczne dotknięcie wody w doku. Wkrótce częściowo wyposażony kadłub zbudowany w gdyńskiej Stoczni Wojennej na zlecenie szwedzkiej marynarki wojennej zyska niezbędne instalacje i przejdzie próby morskie. Po nich wyruszy do szwedzkiej Karlskrony, gdzie zamontowany zostanie specjalistyczny sprzęt.

Wiadomo już, że po przekazaniu do służby w szwedzkiej marynarce wojennej okręt będzie nazywać się HMS Artemis. Ma długość 74 metrów, jego wyporność to 2200 ton.

- Starszy brat tego okrętu, Orion, to okręt, który bardzo dobrze służy szwedzkiej marynarce. Tak naprawdę to okręt, który spędził najwięcej czasu na wodach. Drugi okręt to wynik dobrej współpracy – mówił podczas swojego przemówienia admirał Jens Nykvist, dowódca marynarki wojennej Królestwa Szwecji.

Okręt SIGINT posłuży do działalności wywiadowczej i rozpoznawczej (zwiadu elektronicznego). Współpraca przy budowie statku pomiędzy koncernem Saab i Stocznią Remontową Nauta to efekt porozumienia o ustanowieniu partnerstwa pomiędzy Saab i PGZ w planowaniu i realizacji programów morskich, które zawarto pod koniec 2016 roku.

Fot. Kamil Złoch
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież