05kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Służby ratownicze zawiesiły poszukiwania na Bałtyku kutra rybackiego ŚWI 82 i jego załogi

SAR foto

We wtorek 14 maja o godzinie 12.10 do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni wpłynęła informacja z Morskiego Oddziału Straży Granicznej o kutrze rybackim ŚWI-82, który nie powrócił z morza do portu o zadeklarowanej wcześniej porze .
Równolegle podobna informacja dotarła z Kapitanatu Dziwnów do Morskiego Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego w Świnoujściu.

Ze wstępnych informacji wynikało, że 12 metrowy kuter z 4 osobową załogą miał dotrzeć z łowiska oddalonego o 20 Mm na północ od Świnoujścia do Mrzeżyna już w nocy, dlatego do akcji poszukiwawczej skierowano niezwłocznie statki SAR z Dziwnowa, Świnoujścia oraz Kołobrzegu, równolegle zbierając wszelkie informacje dotyczące zaginionej jednostki.

Na Bałtyku w tym czasie odbywały się międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „Dynamic Mercy 2019”, z udziałem między innymi, polskiego statku ratowniczego „Orkan”, który natychmiast został wycofany z ćwiczeń i skierowany o obszar realnych poszukiwań.

O godzinie 14.25 w odległości około 3Mm od brzegu ratownicy odnaleźli tratwę ratunkową z poszukiwanej jednostki, a w pobliżu dryfujące w toni morskiej ciało człowieka.

W prowadzonej do godziny 22.00 akcji na morzu, poza statkami ratowniczymi, udział brały Brzegowe Stacje Ratownicze z Kołobrzegu oraz Dziwnowa, a dodatkowo wspierały jednostki pływające Straży Granicznej oraz samolot i śmigłowiec SAR Marynarki Wojennej.

Mimo odnalezienia, w czasie działań, rozrzuconych i dryfujących elementów wyposażenia kutra, do zakończenia akcji niestety nie udało się odnaleźć pozostałych trzech członków załogi , których uznaje się za zaginionych.

Ratownicy zawiesili poszukiwania kutra.

Źródło: SAR

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież