18listopad2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Raport końcowy Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich w sprawie zatonięcia kutra rybackiego HEL -103 (ex. WŁA-288) w dniu 14 kwietnia 2018

WLA 288 naszbaltyk

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich w Szczecinie opublikowała raport końcowy w sprawie zatonięcia w dniu 14 kwietnia 2018 kutra HEL-103 na łowisku na Zatoce Gdańskiej podczas wybierania sieci ze złowioną rybą.

Wypadek zakwalifikowano jako bardzo poważny wypadek morski.

RAPORT KOŃCOWY 22/1850 podaje przyczyny wypadku jednoznacznie i następująco:

„…Bezpośrednią przyczyną przewrócenia i zatonięcia kutra HEL-103 było przyjęcie zbyt dużej masy ryby na pokład rufowy i utrzymywanie dużego przegłębienia na rufę…”

W części pierwszej raportu komisja ustaliła fakty, w drugiej przedstawiła informacje ogólne o statku, o podróży, o wypadku oraz o zaangażowanych podmiotach z lądu i działaniach ratowniczych.

W części trzeciej zbadano okoliczności wypadku.

Część czwarta zawiera analizę i uwagi dotyczące czynników, które przyczyniły się do wypadku z uwzględnieniem wyników badań i ekspertyz. Obliczono stan ładunkowy kutra przed katastrofą, przeprowadzono symulacje stanów statecznościowych w trzech scenariuszach,  zajęto się wpływem czynników ludzkich (bledami i zaniechaniami), czynników organizacyjnych, czynników mechanicznych  oraz czynników zewnętrznych, w tym związanych ze środowiskiem morskim na zaistnienie wypadku.  

 Część piąta to opis przeprowadzonego badania, w tym kwestii dotyczących bezpieczeństwa i wniosków wynikających z badania.

Część szósta to zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

Pozostałe części to zdjęcia, rysunki, tabele, źródła informacji oraz skład zespołu badającego wypadek (kierujący zespołem –Marek Szymankiewicz –sekretarz PKBWM, członek zespołu –Tadeusz Wojtasik –Przewodniczący PKBWM)

Raport Komisji dostępny jest pod linkiem: http://pkbwm.gov.pl/images/Raporty/Raport_koncowy_Hel--103-v.kocowa-06.05.2019.pdf

Info: redakcja NB/AD na podstawie Raportu 22/1850 PKBWM

Foto: © Antoni Dubowicz 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze   

0 #1 Adrian 2019-06-03 05:18
Tygodnia co ja wychodziłem w może to widziałem że strasznie Kuter był wysoko czyli miał dziób wysoko nie powinno tak być moim zdaniem brakowało kostki balastowej na dziób i to jest cała przyczyna tego co się stało z tym kutrem
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież